Šéf českého biatlonu
"Jít proti Rusům za to stojí, byť na tom jako Češi proděláme"
08.02.2017 20:07
Odebrání mistrovství světa v roce 2021 ruské Ťumeni je první krok na dlouhé cestě k tomu, aby si biatlon udržel pověst předního zimního sportu. Po rozhodnutí výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) to uvedl šéf českého svazu Jiří Hamza. Potvrdil, že Češi neplánují o šampionát místo Ťumeni usilovat, byť na šampionát kandidovali.
"Myslím, že to je vyhraná bitva, války nás spíš ještě čekají," řekl Hamza novinářům poté, co verdikt exekutivy schválil mimořádný kongres IBU v rakouském Fieberbrunnu nedaleko Hochfilzenu, kde ve čtvrtek začne mistrovství světa.
Rusové se musejí šampionátu vzdát do 24. února, jinak bude loňská volba pořadatele prohlášena za neplatnou. Český svaz v čele s Hamzou patřil k těm, kteří po odhalení organizovaného ruského dopingu volali po rázných krocích IBU.
Ruská strana ale nechce o pořádání MS přijít bez boje. "Jsme absolutně proti dobrovolnému odevzdání šampionátu," řekl agentuře TASS prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Alexandr Kravcov. "Budeme uvažovat o tom, že bychom podali žalobu. A to zřejmě nejen ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS," naznačil Kravcov, že by celá aféra mohla mít soudní dohru.
"Jsem rád, že jsme se ozvali a neuhnuli z našeho názoru. Od roku 2006 kdy jezdím, neznám verdikt, který by byl proti rozhodnutí, které IBU původně udělala. Jsem rád, že jsme do toho šli, i když česká federace na tom spíše prodělá. Ale pravda za to stojí, aby člověk na tom nejen profitoval, ale občas i něco obětoval," řekl Hamza.
Podle Hamzy se potvrdilo, že Ťumeň vůbec neměla být k volbám o šampionát připuštěna, jelikož nesplnila podmínky. "Nebyla kompatibilní s předpisy WADA, takže neměla být ke kandidatuře vůbec připuštěna, což jsme tvrdili od začátku, ale nebyli jsme vyslyšeni a bohužel to muselo dojít až k takovému složitému řešení," řekl.
Nového pořadatele MS v roce 2021 zvolí řádný kongres IBU v létě roku 2018 v Poreči. Hamza zopakoval, že s Novým Městem na Moravě do kandidatury Češi nepůjdou. "Na tom se zatím nic nemění," řekl a dodal: "Pokud bude volba otevřená, určitě kandidovat nebudeme. Pokud by se řeklo, že musí kandidovat jen ti, co kandidovali předtím, tak je to potom složité. Ale myslím si, že i tak bychom zkrátka do toho nešli. Rozhodnutí vedení celé české federace je, že kandidovat nechceme."
Hamza upozornil, že se ledy hnuly také proto, že se ozvali hlasitě i sportovci, kteří hrozili různými akcemi při závodech. Aktivní mezi nimi byl také Michal Šlesingr. "Kdybychom tlačili jen jako prezidenti federací, nedosáhli bychom toho, kdyby nám nepomohli sportovci svým nátlakem," konstatoval šéf českého biatlonu.
Nyní bude chtít sportovcům pomoci. Z jejich petice s návrhy na zavedení přísných trestů nebylo schváleno nic, IBU pouze rozhodla, že vytvoří pracovní skupinu, která se bude požadavky zabývat. "Určitě se stavím za Martinem (Fourcadem) a Lowellem (Baileym) a pomůžeme jim při hledání strategie do budoucna," řekl Hamza.
Doufá, že to může být začátek změn v IBU. "Všichni cítíme, že se něco málo musí začít ve federaci měnit, protože je to tu vše takové zabetonované. Asi patříme spíš k těm revolučním typům, ale už jsme se na tu cestu dali, a pokud chceme, aby se biatlon udržel, kde je, a byl v uvozovkách zimní jedničkou, ke které má nakročeno, tak je potřeba řešit i nepříjemné věci, které se dlouhé roky zametaly pod koberec," řekl Hamza.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.