Poslední dva soutěžní pokusy absolvoval skokan na lyžích Jakub Janda o uplynulém víkendu v polské Wisle. Nezazářil, z kvalifikace nejprve vůbec neprošel do hlavního závodu a v soutěži družstev pak dolétl jen těsně za stometrovou hranici. Sám posléze přiznal, že už byl myšlenkami trochu jinde. V poslanecké sněmovně, kam byl zvolen za ODS.
Český skok na lyžích tak čeká období bez té nejvýraznější osobnosti. Janda v roce 2006 vyhrál slavné Turné čtyř můstků a jako první Čech v historii i Světový pohár, o sezonu dřív získal stříbro a bronz na mistrovství světa v německém Oberstdorfu. Od té doby se svým nejlepším výkonům sice už nikdy nepřiblížil, přesto ale tuzemští fanoušci měli skokanské můstky spojené především s jeho jménem.
To je teď minulostí. Národní tým by proto měl táhnout další zkušený borec, osmadvacetiletý Roman Koudelka. Ten si pochvaloval letní přípravu i nové lyže. "Všechno dohromady si to prostě nějak sedlo. Mám tu psychickou pohodu, která je u skoků nejdůležitější," hlásil závodník Lomnice nad Popelkou před úvodním závodem sezony.
A přidával i neskromný plán. "Velký cíl je olympijská medaile, ale teď je těžké říkat, že ji chci získat. Jestli se to povede, je ve hvězdách," prohlásila reprezentační jednička o únorových hrách v korejském Pchjongčchangu. Výsledky z úvodního závodu však v porovnání s podobně smělými ambicemi působí spíš vtipně.
Koudelka skočil 110, 5 metru a ze čtyřicátého místa vůbec nepostoupil do druhého kola, ve kterém závodníci dostávají body do hodnocení Světového poháru. A nedařilo se mu ani o den dříve v soutěži družstev, kde byl ještě o pět metrů "kratší". Zkrátka žádná sláva. O jeho reprezentačních kolezích pak můžeme říct totéž.
V družstvech až desáté místo, přičemž horší byli jen Finové a Kazachstánci. A do závodu jednotlivců se kromě Koudelky probojoval už jen Lukáš Hlava. Ani ten však do druhého kola neprošel a skončil sedmatřicátý. To není start sezony, s kterým by třiapadesátiletý rakouský trenér Richard Schallert mohl být spokojený.
Nejlepší období kariéry Jakuba Jandy, společně s Finem Ahonenem vyhrál Turné čtyř můstků v roce 2006:
Z jednoho závodu samozřejmě nelze vyvozovat předčasně závěry, ale klání ve Wisle do reprezentačního tábora příliš optimismu nepřineslo. Po odchodu Jandy zastupují "starší" generaci už jen Koudelka s Hlavou, které by měli doplnit mladší skokané. Vojtěch Štursa (22), Tomáš Vančura (21) nebo Viktor Polášek (20). Je však otázkou, jestli mají na to, aby se už v letošní sezoně dostali do širší světové špičky. Vždyť třeba o Štursovi se jako o velkém talentu českého skoku mluví už několik let, ten však velká očekávání nikdy zcela nepotvrdil.
Srovnání s konkurenčními zeměmi je pak ještě bolestivější. Třeba Poláci měli v úvodním závodu nové sezony pět (!) borců v nejlepší dvacítce. Němců bodovalo sedm, Norů šest a Rakušanů pět, přičemž šestým místem šokoval ve svém šestém individuálním startu v kariéře čtyřiadvacetiletý Daniel Huber. Celý závod senzačně vyhrál Japonec Kobajaši. Důvod k radosti tak měli v řadě reprezentačních mužstev.
Češi si o podobně překvapivém vzepětí mohou nechat jen zdát. Země bývalých šampionů Rašky, Ploce nebo Sakaly jednoduše neprožívá skokansky plodné období. A není to záležitost jedné nebo dvou slabších sezon. Místo snů o olympijských medailích je proto lepší začít s postupnějšími (a reálnějšími) cíli.
Už o tomto víkendu se ve finské Ruce lépe ukáže, nakolik byl špatný start z Wisly relevantní. Pokud se ani tam - nebo o týden později v Rusku - nebude reprezentantům dařit, od olympijské sezony sezony toho čeští fanoušci příliš očekávat nemohou.