Mlha pokrývá Oslo, čeští lyžaři parafrázují Rákosníčka

27. 2. 2011 06:00
Oslo zatím většinou zakrývá mlha.
Oslo zatím většinou zakrývá mlha.

Po slunečných zahajovacích sprintech dostál Holmenkollen své pověsti a od pátku je kopec nad Oslem zahalen v mlze. Skokani, skokanky i sdruženáři na mistrovství světa skákali trochu naslepo.

"Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je můstek Holmesáček," parafrázoval skokan Jakub Janda postavičku Rákosníčka ze stejnojmenného večerníčku. Lépe snad ani situace vystihnout nešla. Na středním můstku závodníci viděli sotva před sebe a obecenstvo je zahlédlo až v momentě, kdy přistávali na doskoku. Při mužském závodu dnes pro změnu začalo hustě sněžit.

Pro závodníky ale není mlha na Holmenkollenu ničím novým. Patří k němu stejně jako klasické lyžování. I při předchozím MS v roce 1982 skokany sužovala.

"Když jsem sem přijel poprvé, tak jsem areál viděl poprvé po dvou dnech," vzpomínal trenér skokanů David Jiroutek. "Je to tu u moře a tohle je první velký kopec, o který se fronta zastavuje," uvažoval Jiroutek, proč je Holmenkollen často schován v mlze.

Rozhlasové a televizní novináře vítal při schůzce před šampionátem Rune Haug, šéf sportu televize NRK, větou, že možná neuvidí místní pověstnou mlhu. "Ale to se nejspíš nestane," smál se a měl pravdu. Už o tři dny později mlha padla.

I skokani mají problémy s počasím.Češi jsou zvyklí z Liberce

Závodníci se na můstku snažili s podmínkami vypořádat po svém. "Nesmíte na to myslet, musíte se soustředit na sebe," řekla skokanka Michaela Doleželová a dodala, že se najíždí víceméně poslepu. "Ale se zavřenýma očima bych to nesjel. To nejde. Úplně hrozné to není, nájezd se před námi otvírá a něco vidíme," doplnil Janda.

Češi si navíc na mlhu zvykali při tréninku v Liberci. Minulý týden měli pod Ještědem stejné podmínky. "Nadávali jsme na to, ale teď jsme rádi," konstatoval Lukáš Hlava.

Mlha jim na nájezdu obecně nevadí. "Horší by to bylo třeba na mamutu, kdybys neviděl, kam letíš a dopadáš. To by bylo hodně nepříjemné," uvedl Janda.

Domácí skokanka Anette Sagenová si ale po pátečním závodu na mlhu stěžovala. "Jury měla závod odložit," říkala pod můstkem. "Tohle je venkovní disciplína a podmínky měly všechny stejné," oponoval šéf skoku ve FIS Walter Hofer.

Podle sdruženáře Tomáše Slavíka si závodníci zvyknou na mlhu ve zkušebním kole. "Ale žádná pecka to není, když jedete devadesát a vidíte dvacet metrů před sebe. Ani v letu to není radost," prohlásil Slavík.

Určité problémy měly dokonce i běžkyně. Ivana Janečková při jednom sjezdu málem narazila do Slovenky Aleny Procházkové, která v zatáčce spadla. "Jen těsně jsem se vyhnula," řekla.
Diváci sice nic neviděli, ale nezdálo se, že by jim to vadilo. Děti si vedle tribun zvesela hrály a klouzaly se, jejich rodiče se bavili a fandili. Přitom za nejlepší místa někteří z nich zaplatili až 800 norských korun (2500 korun).

Faktem je, že i pro televizní komentátory nebylo jednoduché se v mlze orientovat. "Pardon, ale nemůžu vám toho teď mnoho říci, protože nic nevidím," konstatoval v jednu chvíli Arne Scheie v norské televizi. Od pondělí by snad měl mít on, diváci i závodníci situaci příznivější - podle předpovědi se má viditelnost zlepšit.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ