Stejně jako v Liberci před dvěma lety provází i právě probíhající lyžařské mistrovství světa v Oslu obří finanční skandál. Norové trojnásobně přepálili konečnou cenu nového skokanského můstku na Holmenkollenu. Stát ho sice nakonec zaplatil, ale - na rozdíl od Česka - padaly hlavy odpovědných.
Pokud by se k dluhům po libereckém šampionátu přistupovalo stejně jako v Norsku, byla by to pro šéfku organizačního výboru libereckého šampionátu Kateřinu Neumannovou dobrá i špatná zpráva. Stát by sice zaplatil dluhy, za které je odpovědná, ale ona by za ně musela dát hlavu na špalek.
Norové lyžování milují. Svou supermoderní architektonickou dominantu Osla si zaplatí, ačkoli je oproti původním propočtům trojnásobně předražená. Když však oznámili konečnou cenu, radní Anette Wiigová Brynová, zodpovědná za výstavbu můstku, musela okamžitě odstoupit.
Ona totiž stála za rozhodnutím zbořit starý můstek a postavit nový. "Ceny za rekonstrukci starého a výstavbu nového můstku byly téměř stejné, proto jsme se rozhodli pro novou výstavbu," řekla před dvěma lety v rozhovoru pro deník Aftenposten. Jenže už o rok později náklady vzrostly na dvojnásobek a skokanský areál se stal předmětem předvolebního boje.
Anette Wiigová Brynová je členkou norské Progress Party a konkurenční sociální demokracie přišla před loňskými volbami s nařčením, že její strana nemůže vládnout zemi, když není schopna postavit ani skokanský můstek.
Jak se ale mistrovství světa blížilo, kritika ustávala. Norská hrdost na futuristický areál, který příznačně levituje nad Holmenkollenem, začínala jednoznačně převládat nad jeho skandální předražeností. Vždyť kde jinde by měl podobný skvost stát než v Mekce klasického lyžování.
Můstek navíc začal okamžitě vydělávat jako hlavní turistická atrakce Osla. Jeho vrchol je horizontálně seříznutý, aby na něm mohla být vyhlídková plošina. Stavba pětatřicetiletého belgicko-dánského architekta Juliena De Smedta svým konceptem daleko překračuje běžné konvence. Její hodnota spočívá především v jedinečném spojení velkoleposti s jednoduchostí, v maximálním souznění s okolní krajinou.
Ta šílená cena tak nakonec Norům přestala vadit. Skandál místní fanoušky od návštěvy areálu neodradí. V průběhu šampionátu do něj denně proudí desetitisíce lidí. Možná i proto, že Norové si své viníky potrestali. Na rozdíl od Česka, kde i dva roky po skončení předchozího mistrovství zůstává kyselá pachuť.
Ve středu dopoledne se na velký mustek postaví nejprve sdruženáři, večer je pak na programu kvalifikace skokanů specialistů. Jejich závod, který má být jedním z vrcholů šampionátu, se koná o den později.