Legkov a dalších pět Rusů nesmí startovat ve Světovém poháru

Sport
30. 11. 2017 18:27
 Alexandr Legkov.
Alexandr Legkov.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) zakázala start ve Světovém poháru šesti ruským běžcům v čele s Alexandrem Legkovem, kteří byli distancováni za doping na olympijských hrách v Soči. Minulý víkend v úvodním dílu seriálu ve finské Ruce ještě závodit mohli.

Legkov, Jevgenij Bělov, Maxim Vylegžanin, Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová byli kvůli dopingu začátkem listopadu doživotně vyloučeni z olympijských her a přišli o výsledky z domácí olympiády v Soči 2014. Od FIS měli kvůli dopingovému podezření zastavenou činnost od loňského prosince, distanc jim však vypršel 31. října.

Vzhledem k tomu, že federace ještě minulý týden neměla v ruce písemné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) o jejich diskvalifikaci, neměla údajně možnost jim suspendaci prodloužit. Celá šestice tak mohla v závěru minulého týdne startovat v úvodních závodech SP v Ruce, čehož využila trojice Šapovalovová, Vylegžanin a Bělov.

Dnes představitelé FIS oznámili, že dokumenty MOV obdrželi. "Jsme zděšeni rozsahem systematického podvodu," uvedla federace v odůvodnění zastavení činnosti.

Původní vítěz závodu na 50 km v Soči Legkov, trojnásobný stříbrný medailista Vylegžanin a jejich čtyři reprezentační kolegové byli potrestáni na základě zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) o dopingových podvodech během OH. Jejich vzorky vykazovaly známky neautorizovaného otevření, Legkov je navíc podezřelý z toho, že před hrami konzumoval "koktejl" z anabolických steroidů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/ZUMA/Carl Sandin

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ