Nejlepší lyžařkou sezony je slalomářka Záhrobská
29.05.2009 21:01 Aktualizováno 29.05. 21:45
Šárka Záhrobská se stala nejlepší českou lyžařkou uplynulé sezony. Vicemistryně světa ve slalomu dostala od veřejnosti více hlasů než stříbrný medailista z mistrovství světa v běhu na lyžích Lukáš Bauer, obhájce loňského vítězství v každoroční anketě Král bílé stopy.
Vyhlášení se uskutečnilo v pátek při slavnostním galavečeru v Praze na Žofíně. O celkovém vítězi rozhodla veřejnost, která mohla hlasovat od 25. dubna celý měsíc.
Z trůnu pak slalomářka odpověděla na otázku, jak pomoci bílému sportu. "Musela bych popřemýšlet, ale potřebovali bychom hodně fanoušků, hodně lidí v ochozech, aby bylo komu dělat radost, a se zbytkem si už poradíme," řekla čtyřiadvacetiletá Záhrobská.
Záhrobská vedle stříbrné medaile z MS ve Val d'Isere vyhrála v uplynulé sezoně poprvé závod Světového poháru v Aspenu a dvakrát skončila třetí v závodu SP včetně finále v Aare. V konečném hodnocení seriálu obsadila ve slalomu 2. místo a v celkovém pořadí 12. pozici.
Nejlepší česká slalomářka na sebe na podiu prozradila, že když je nervózní, tak se klepe. "Ale tady není k nervozitě důvod, když jde o příjemný večer," usmála se a diplomaticky odvětila na záludnou otázku moderátorky večera Haliny Pawlovské, v které alpské zemi mají nejhezčí muže. "Krásný chlapy najdete všude," podotkla.
Odborná komise pak ocenila také jejího otce a zároveň trenéra Petra Záhrobského, který byl podruhé zvolen koučem roku. Podle jeho slov závodníka více motivuje kritika než chvála. "Kritika je to asi z osmdesáti procent a chvála z dvaceti, což mám ověřeno dlouholetými zkušenostmi. U sportovce je potřeba pracovitost a, jak říkám, zabejčenost, protože talent mnohdy nestačí," řekl Záhrobský.
Bauer vedle stříbra na MS v Liberci rovněž dokázal vyhrát závod elitního seriálu, celkově skončil devátý.
Zatímco o celkovém vítězi rozhodla veřejnost, nejlepší reprezentanty v jednotlivých kategoriích zvolili odborníci.
Záhrobská i Bauer vyhráli své kategorie, nejlepším akrobatem se stal skikrosařský vítěz SP Tomáš Kraus, sdruženářem roku je Pavel Churavý, ve skocích na lyžích zvítězil Roman Koudelka, snowboardistou roku je krosař Michal Novotný, nejlepší juniorkou odborníci zvolili snowboardistku Šárku Pančochovovou a nejlepší lyžařkou na trávě Zuzanu Gardavskou. Koučem roku byl zvolen trenér a otec královny bílé stopy Petr Záhrobský.
Churavý se v uplynulé sezoně zaskvěl dvěma umístěními na stupních vítězů při Světovém poháru, Koudelkovými nejlepšími výsledky byla dvě devátá místa na MS v Liberci a čtvrtá pozice v SP v Zakopaném. Snowboardcrossař Novotný dokázal vyhrát jeden z dílů SP a v celkovém hodnocení skončil nečekaně na čtvrtém místě.
Anketu už od roku 1973 vyhlašuje Svaz lyžařů České republiky, od roku 2005 rozhoduje o celkovém vítězi veřejnost. Historicky prvním držitelem ocenění byl skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Celkem sedm prvenství si odnesla běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.
Výsledky ankety o českého lyžaře roku Král bílé stopy: |
Král bílé stopy: Šárka Záhrobská (sjezdové lyžování). Sjezdové lyžování: Šárka Záhrobská. Běžecké lyžování: Lukáš Bauer. Akrobatické lyžování: Tomáš Kraus. Skok na lyžích: Roman Koudelka. Severská kombinace: Pavel Churavý. Snowboarding: Michal Novotný. Lyžování na trávě: Zuzana Gardavská. Junior roku: Šárka Pančochová (snowboarding). Trenér roku: Petr Záhrobský. |
Foto: ČTK, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.