Léta se o tom spekulovalo, trenér Stanislav Frühauf to ale vždy říkal naplno. Jeho svěřenkyně Kateřina Neumannová o tom mluvila raději diplomaticky. Nyní možná vychází najevo pravda - estonská běžkyně na lyžích Kristina Šmigunová měla údajně na olympijských hrách v Turíně pozitivní dopingový test. Pokud by se to potvrdilo, bývalé české běžkyni na lyžích by to už poněkolikáté zpětně změnilo život.
"Tenhle závod jsem měla vyhrát já," opakovala si pořád dokola Neumannová v Turíně po stříbru ze skiatlonu za Šmigunovou. A ta věta bývalou běžkyni na lyžích provází celý život. "Pro mě to byla až dosud nezodpovězená otázka. Pokud se to potvrdí, dostanu odpověď," řekla Neumannová po příletu do Soči, kde bude působit jako spolukomentátorka České televize.
Ve všech rozhovorech v Turíně totiž tvrdila, že pokud existuje sportovní spravedlnost, skiatlon vyhrála ona. "Nebyla jsem nikdy lépe připravená, věřila jsem si. Vnitřně jsem byla přesvědčená, že jsem ho měla vyhrát, byla jsem tenkrát i přes zisk medaile smutná," vzpomínala dnes. "Pořád jsem se k tomu vracela, já jsem tam měla životní formu," uvedla.
Tu pak dokázala přetavit v zisk zlaté medaile v závěrečném závodu her, na volné třicítce. V tom se její situace liší od Lukáše Bauera, který v Turíně byl na klasické patnáctce druhý a jinou medaili neměl. Tehdy ho porazil další Estonec Andrus Veerpalu, nad nímž visí stejné podezření jako nad Šmigunovou. "Mám štěstí, že jsem to zlato měla, že jsem si tam ty obrovské emoce prožila, na rozdíl od Lukáše (Bauera)," uvedla.
Neumannová je v dodatečném přebírání medailí zběhlá. Kvůli později zjištěnému dopingu Rusek se dvakrát posunula v pořadí na OH v Salt Lake City 2002, kde nakonec byla dvakrát druhá, byť původně měla "jen" bronz.
"Možná jsem přišla o peníze, možná o slávu"
"Když jsem to pak dostala, byla jsem ještě v aktivní kariéře. Teď už je můj život jinde. Já jsem o nic nepřišla, možná o nějaké peníze, možná o ještě větší slávu, nevím. Ale užila jsem si ty emoce, což je důležité a hrozně cenné. Dodatečné přebírání je jen ukázka, že funguje sportovní spravedlnost a že podvádět se nemá," prohlásila.
Vše je ale zatím v rovině spekulací. I to však udělalo Neumannové zjevnou radost, neboť o Estoncích se říkalo, že si pomáhají nedovoleným způsobem. "Mým úkolem bylo lyžování, ale Standa (Frühauf) to tehdy říkal napřímo. Nebral si servítky," vzpomínala.
Ale o dopingu Estonců a obzvlášť Šmigunové prý oba tušili. "Nechci říct věděli, ale hraničilo to s jistotou. Ty její výkyvy výkonnosti, kdy se schovala, pak přijela, vyhrála dva závody, pak byla najednou desátá, to byly silné signály, že není všechno v pořádku," vyprávěla. "A Estonci se uměli 'připravit' na jeden závod v sezoně, to se s nima táhlo vždycky."
Neumannovou by ale zajímalo, jak komisaři vybírají vzorky k zpětnému testování. "Asi si vybírají lidi, o kterých se tušilo, že to čisté nebude, když tehdy na ně nemohli," přemítala nahlas. "Ale pokud to bude pravda, radost mi to udělá, to je jasné. Je to dobré proti nenechavcům, kteří by se chtěli o něco pokoušet dál," dodala.