Řízení s Rusy nebylo spravedlivé, federace se odvolá k arbitráži

Sport
20. 12. 2017 10:50
Ruský skeletonista Alexandr Treťjakov.
Ruský skeletonista Alexandr Treťjakov.

Mezinárodní federace bobistů a skeletonistů (IBSF) nepotrestá Rusy Alexandra Zubkova a Alexandra Treťjakova, které diskvalifikoval Mezinárodní olympijský výbor kvůli dopingové kauze z OH 2014 v Soči. Federace, která už dříve zrušila předběžný zákaz startů pro devět ruských závodníků včetně obou jmenovaných olympijských vítězů, se odvolá k mezinárodní sportovní arbitráži (CAS).

Tříčlenná vyšetřovací komise došla k závěru, že řízení se Zubkovem a Treťjakovem nebylo spravedlivé, protože svědectví klíčového svědka a bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova nesplňuje všechny náležitosti podle mezinárodního práva.

Dvojnásobný vítěz ze soutěží bobistů Zubkov po hrách v Soči ukončil kariéru a nyní je předsedou ruského svazu. Treťjakov v domácím korytu ovládl závod skeletonistů.

Výkonný výbor MOV na základě závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při hrách v Soči, doživotně diskvalifikoval 32 ruských sportovců. Rusko bylo vyloučeno z příštích zimních her v Pchjongčchangu, vybraní sportovci nicméně mohou v Koreji startovat pod neutrální vlajkou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Caroline Seidel

Další čtení

Skvělý výkon, hořký konec. Rulík po prohře obvinil rozhodčí z dvojího metru

Sport
19. 2. 2026
ilustrační foto

Češi by mohli vyhrát nad Dány a pohoří s Kanadou, odhadují sázkové kanceláře

Sport
16. 2. 2026

Hokejisté prohráli na OH se Švýcarskem 3:4 v prodloužení, ve skupině jsou třetí

Sport
15. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ