Byl to bizarní, ale zároveň divácky atraktivní, pohled. Fanoušci z tribun hleděli na dva závodníky, kteří se řítí na krátkém svahu dolů. Světový pohár alpských lyžařů objevil kouzlo paralelního obřího slalomu. Premiéra nové disciplíny však byla spíš rozpačitá než úspěšná.
"Řekněme si to na rovinu: tohle nebyl normální obří slalom. Osobně musím přiznat, že asi není správné, aby se za tenhle závod dávaly body," konstatoval norský lyžař Kjetil Jansrud.
Jeho slova mají o to větší váhu, že on sám na zvláštnostech disciplíny vydělal. Ve finále porazil krajana Aksela Lunda Svindala a získal 100 bodů do celkového hodnocení Světového poháru i obřího slalomu jako disciplíny.
Divný obřák
Paralelní obří slalom však měl s tím klasickým jen málo společného. Vlastně jen sníh, lyžaře a branky. Jinak se závodníci proháněli na krátkém svahu se dvěma skoky a na trati vykrajovali oblouky spíš jak ze slalomu speciál.
Soutěž probíhala vyřazovacím stylem. V prvním kole se jely dvě jízdy, od osmifinále pak už jen jedna. Zrádný systém uškodil mnoha favoritům. Hned zkraje vypadli Američan Ted Ligety, Němec Felix Neureuther či Nor Henrik Kristoffersen. A přidal se k nim i před závodem vedoucí muž SP Rakušan Marcel Hirscher.
"Je tam málo zatáček. Rozhodují jiné kvality. Ale za vypadnutí si můžu sám, skákal jsem příliš rovně," komentoval Hirscher, jenž právě jeden ze skoků nevybral, branku podjel a přišel o naději na to stát se premiérovým vítězem paralelního obřího slalomu v rámci Světového poháru.
Diváci se baví
Paralelní závody však nejsou úplnou novinkou. Pro snowboardisty jsou hlavní alpskou disciplínou, jezdí se i na olympijských hrách. Lyžaři je znají hlavně z mistrovství světa, kde tímto stylem soutěží družstva. A pak také ve slalomové verzi, kterou několikrát hostil Mnichov. Obří slalom však závodníci na dvou prkénkách zkoušeli poprvé.
Jejich výhodou je, že závodníci jedou po trati, která je ve stejném stavu. Občas se stává, že jedna z drah je mírně rychlejší, tomu se ale dá pečlivou přípravou předejít. V běžném závodě v točivých disciplínách ale hraje roli i opotřebení svahu. V praxi to znamená, že závodníci s vyššími startovními čísly zápolí s mnohem obtížnějšími podmínkami. Je to, jako by v cyklistice jeden jezdec jel po rovině, zatímco jeho protivník se musel drápat do kopce.
Hlavně jsou však paralelní klání mnohem atraktivnější pro diváky. Nesledují jednotlivce jedoucího proti času soupeře, ale přímý duel mezi dvěma lyžaři. Kdo bude dole první, postupuje. "Jako show pro diváky to může být dobré," uznal vítězný Jansrud a přidal se i Hirscher. "Do budoucna to může být zajímavý formát."