Nejrychlejší, nejnebezpečnější a nejslavnější. To je sjezd v rakouském městečku Kitzbühel, kde se v sobotu pojede nejsledovanější závod Světového poháru v alpském lyžování. Vloni byl nejrychlejší překvapivě Ital Peter Fill, který využil pádu některých hlavních aspirantů. Kdo ovládne slavný Hahnenkamm letos?
Favoritů je vícero, ať už je to dvojice vedoucích závodníků ve sjezdu, Norové Svindal a Jansrud nebo rakouská jednička Max Franz. Bedlivou pozornost na sebe bude strhávat jistě i loňský vítěz Fill. Vždyť šlo opět o speciální závod. Z důvodu silného větru byl totiž zkrácen o čtyřicet metrů na začátek takzvané "Myší díry". V těžkých podmínkách to odnesli největší favoriti závodu. Aksel Lund Svindal, který v té době suverénně vedl celé průběžné pořadí Světového poháru upadl tak hrozivě, že si kompletně přetrhal vazy v koleni a na půl roku kompletně vypadl ze hry. Sezóna, ve které zářil, pro něj definitivně skončila.
Hrozivý pád Svindala v lednu 2016
Takových pádů však bylo v historii Streifu, jak se sjezdovka v Rakousku jmenuje, mnoho. V podstatě každý rok některý ze závodníků nedokončí nebo se hrozivě "vyseká". A propos, zmiňovaná Mausefalle neboli "Myší díra" je nejstrmější pasáž celého závodu. Převýšení zde přesahuje 85%, což je asi 40,4°. Závodníci zde létají až osmdesát metrů vzduchem, délka skoku zde však záleží na povětrnostních podmínkách, které zrovna panují.
Vítěz prvního tréninku Američan Steven Nyman byl optimista. "Jel jsem velmi slušně, přestože jsem se před začátkem necítil moc dobře. Pořád to s vámi háže a cuká celou cestu dolů, ale na skocích jsem byl vždycky nejdál, takže jsem si říkal ‚no, možná jedu opravdu rychle'. Uvidíme, co se stane v dalších dnech," uvedl v současnosti sedmý muž Světového poháru v disciplíně sjezd.
Historicky nejrychlejší čas zajel v roce 1997 Fritz Strobl, který trať proletěl v čase 1:51,58. Tehdy však sjezd v Kitzbühelu vedl trochu jinudy, srovnávat tak se současnými časy moc dobře nejde.
Rychlost jako ve Formuli 1
Závodníci v optimálních podmínkách startují z výšky 1, 665 metrů nad mořem a končí na úrovní 805 metrů. Trať má zhruba 3,3 km a závodníci jedou průměrnou rychlostí 103 km/h, běžně se však v určitých částech trati dostanou až k rychlosti 130 km/h.
Absolutním rychlostním rekordmanem je však Rakušan Michael Walchhofer, který v roce 2006 dosáhl až neuvěřitelných 153 km/h. Tehdejší Hahnenkamm Rakušan ovládl.
Vítězná jízda Michaela Walchhofera
Závodu, který se jezdí od roku 1931 suverénně kralují Rakušané. Domácí závodníci mají zatím na svém kontě třicet pět vítězství. Za nimi není daleko nikdo, Švýcaři vyhráli patnáctkrát, Francie s Kanadou mají čtyři triumfy. Třikrát se radovali němečtí závodníci. Italové mají nyní díky vítězství Petera Filla z loňské sezóně dva triumfy, jediným norským závodníkem, který Hahnenkamm vyhrál byl v až v roce 2015 Kjetil Jansrud.
Absolutním rekordmanem v počtu vítězství byla dlouho rakouská ikona alpského lyžování, Franz Klammer. Jeho čtyři vítězství však v roce 2012 překonal dnes již legendární Švýcar Didier Cuche,k terý jich má pět. Závodníkům ze země helvétského kříže se v Kitzbühelu v posledních letech vůbec daří. V letech 2008 až 2012 vyhrál závod pokaždé Cuche, s výjimkou roku 2009, kdy se radoval jeho krajan a jmenovec Didier Defago.
Páté vítězství Didiera Cuche, kterým překonal Franze Klammera
Obrovské peníze a miliony diváků po celém světě
I co do počtu diváků je Streif suverénním králem alpského lyžování. Divácký rekord padl v roce 1999, kdy se na víkendová klání přišlo podívat na 100,000 diváků. Nejvíce pochopitelně táhne sjezd, který v průměru sleduje přímo u tratě na 45,000 lidí. Na slalom je to pak zhruba o dvacet tisíc lidí méně, Super-G navštíví průměrně 15,000 diváků.
Ruku v ruce s těmito čísly jdou i prize-money za vítězství v jednotlivých závodech. 64 tisíc Švýcarských franků čeká pro vítěze Super-G, kombinace je ohodnocena 58 tisíci. Vítězové slalomu a sjezdu si přijdou svorně na 90 tisíc Švýcarských franků. To skutečně není špatná hodinová mzda, při kurzu 25 kč/1CHF si vítězové nejsledovanějších disciplín přijdou na dva a čtvrt milionu korun.
Závody přímo z Rakouska přenáší na 45 televizních stanic a 30 stanic radiových. Celkový dosah je odhadován zhruba pro 262 milionů lidí po celém světě. Kdo ovládne Hahnenkamm letos? Budou se radovat domácí Rakušané, zopakují triumf Italové Fill s Parisem (druhý jmenovaný kraloval v roce 2013) nebo se bude konečně radovat Aksel Lund Svindal z Norska?