Špatný start zimy. Napodobit Soči bude v Koreji velmi obtížné

Sport
28. 11. 2017 11:40
Biatlonistce Veronice Vítkové start Světového poháru nevyšel (archivní foto).
Biatlonistce Veronice Vítkové start Světového poháru nevyšel (archivní foto).

Devátá medaile v pondělí přibyla do rekordní sbírky české výpravy z olympijských her v Soči. Díky dopingu ruských biatlonistek se totiž Koukalová a spol. z původně čtvrtého místa posunuly na bronzovou příčku. Čeští zimní sportovci tak za deset týdnů v korejském Pchjongčchangu budou obhajovat výsledkově nejpovedenější hry v historii. Je ale reálné, aby se podobný úspěch podařilo zopakovat? Sezona zimních sportů se pomalu rozjíždí a reprezentanti se ve většině disciplín na nejlepší zatím dívají hodně zdaleka.

Stálicí by měla být rychlobruslařka Martina Sáblíková, která má z předchozích her ve Vancouveru a Soči tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Ani ona však neprožívá takový vstup do sezony, na jaký byla v minulosti zvyklá. V úvodním závodě na tři kilometry dojela v Heerenveenu až sedmá a poprvé od roku 2014 chyběla na stupních vítězů. Na oblíbené pětikilometrové trati, které v posledních letech dominuje, pak o týden později skončila "až" třetí.

Start Světového poháru jí však zkomplikovala bolavá záda i viróza, proto se dá předpokládat, že její výkony už půjdou jen nahoru. Příslibem jsou pak také výsledky Karolíny Erbanové, která už stihla na nejkratší pětistovce vybojovat čtvrté, páté a šesté místo. A platí, že ačkoliv Sáblíková zaznamenala jeden z nejhorších startů do sezony za posledních deset let, v porovnání s ostatními českými reprezentanty je na tom stále výborně.

Třeba klasičtí lyžaři se pustili do bojů ve Světovém poháru poprvé o tomto víkendu. Ve finské Ruce ale propadli, nejlepší muž Martin Jakš skončil v pořadí minitour složené ze tří závodů na čtyřiatřicátém místě. Jeho reprezentační parťáci pak kolem šedesátého místa už soupeřili spíš s lyžaři z exotických zemí. A ženy? Ty po konci Evy Vrabcové-Nývltové marně hledají lídryni, která by dokázala pravidelně bodovat. Karolína Grohová ve Finsku skončila 61., Kateřina Janatová o devět míst za ní.

Skokani dali o minulém víkendu v polské Wisle symbolické "sbohem" Jakubu Jandovi, který se vydal na politickou dráhu, a zahájili éru bez něj. Jenže ve dvou dosavadních individuálních závodech ani jeden z nich neprošel do druhého kola. Nejlepší výsledkem je třiatřicátá příčka Vojtěcha Štursy z nedělního závodu v Ruce. O den dřív v týmové soutěži dokázali svěřenci trenéra Schallerta porazit jen zoufalé Kazachstánce. A očekávaný tahoun Roman Koudelka? Naposledy ani nepostoupil z kvalifikace.

Jakub Janda se v Polsku takto rozloučil se sportovní kariérou:



Sdruženářům na stejném místě ve Finsku po prvním závodě onemocněl Tomáš Portyk, zbylá trojice pak zápolila spíš sama se sebou. Zkušený Miroslav Dvořák dojel nejlépe sedmatřicátý a jako už tradičně jej sráží především slabý a nevyrovnaný skok. Solidní výkony na můstku sice předvádí teprve devatenáctiletý Ondřej Pažout, ten se však se zbytkem startovního pole zase nemůže příliš měřit v běhu. I proto po skoku dvakrát neudržel místo v bodované třicítce, a nakonec doběhl kolem čtyřicátého místa.

Nevýrazně zahájili sezonu i alpští lyžaři, Jan Hudec na trati v oblíbeném Lake Louise dvaasedmdesátým místem ukázal, že nejlepší časy už má asi definitivně za sebou. Úvodní slalom v Levi zase vůbec nedokončil Kryštof Krýzl. Ženskou reprezentaci opustila Šárka Strachová a za úspěch se tak teď zřejmě bude považovat jakékoliv umístění na bodované příčce. Na tu ve Finsku dosáhla devětadvacátá Martina Dubovská, olympijská medaile z nejprudších svahů je ale pro Česko v Koreji nereálná.

A v úvodu zmíněný biatlon, který v posledních letech prožívá zlaté časy? O zdravotních problémech Gabriely Koukalové už toho bylo napsáno mnoho, smíšená štafeta bez ní start Světového poháru nezvládla a skončila třináctá. Závod ve švédském Östersundu však hodně ovlivnil zkažený druhý úsek Veroniky Vítkové, která musela na trestné kolo, čímž výrazně ztratila. Třeba Michal Krčmář s Evou Puskarčíkovou si ale vůbec špatně nevedli. Skutečnou formu českých reprezentantů proto mnohem lépe ukáží až tři individuální závody v průběhu týdne. Zopakovat šest biatlonových medailí ze Soči bude v Pchjongčchangu ale tak jako tak nesmírně obtížné.

Velké naděje pak vzbuzují ještě dvě rychlé dámy na "prkně". Snowboardová sezona všestranné Ester Ledecké začne v Itálii až v polovině prosince. Eva Samková bude v Koreji obhajovat zlato z Ruska a zatím závodila jen v září v Argentině, kde skončila druhá a sedmá. Program snowboardcrossařů bude pokračovat za dva týdny ve francouzském Val Thorens, přičemž čtyřiadvacetiletá Češka by znovu měla mít jen ty nejvyšší ambice.

Jinak ale olympijská sezona začala z českého pohledu spíš rozpačitě. Na medaile z klasického i alpského lyžování může tuzemský fanoušek pravděpodobně rovnou zapomenout, pokud se někdo výrazně nezlepší. Tíha odpovědnosti za úspěch tak bude ležet především na Sáblíkové a obou zmíněných snowboardistkách. Plány Gabriely Koukalové lze odhadovat jen těžko, jejím hlavním cílem totiž aktuálně je, aby v Koreji vůbec mohla závodit. Zastoupit ji proto bude muset někdo jiný z ambiciózní biatlonové reprezentace. Tradičním želízkem v ohni pak jsou i hokejisté, kteří by při absenci hvězd z NHL měli mít větší šance na úspěch než před čtyřmi lety.

Kdyby ale hry začínaly zítra, dosáhnout na devět medailí jako v Rusku by se rovnalo zázraku. Naštěstí pro českou výpravu - pořád zbývá třiasedmdesát dní.

Autor: Matěj KarmazínFoto: ČTK/AP/Kerstin Joensson

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ