Čeští sportovci nemají v Pchjongčchangu naplánované pouze sportovní akce, někteří musí plnit také společenské povinnosti. Většina z nich je čeká v Českém domě, jenž po dobu her sídlí v Kangungu. Zatím poslední akce se zúčastnili skokané na lyžích, kteří uctili památku legendárního Jiřího Rašky, držitele historicky první medaile ze zimního turnaje pod pěti kruhy. Letce doplnili i zástupci krasobruslení či sáňkařů.
Hektické výkony v závodech či útoky na cenné kovy. To jsou základní "povinnosti" našich reprezentantů, o kterých ví většina fanoušků. Olympionici však mají i jiné aktivity, jež musí během svého působení v Jižní Koreji absolvovat.
Tou dosud poslední byl slavnostní ceremoniál v Českém domě, kde se několik sportovců v českých barvách sešlo kvůli oslavě padesátého výročí fenomenálního skokana na lyžích Jiřího Rašky. Český lyžař století vstoupil v roce 1968 do historie celého českého sportu, když se na zimní olympiádě ve francouzském Grenoble stal prvním československým vítězem.
Závodníci dorazili na tuto slavnost ve známých olympijských čepicích, které před samotnými hrami vybrala česká výprava. "Když jsme si říkali, jaká výročí připadají na letošní rok, první zlatá medaile byla hned na ráně. A když jsme se pak bavili o tom, jak výročí připomenout, vybrali jsme kulich s bambulí, ve kterém Jiří Raška skákal," prohlásil Jiří Kejval.
Během vzpomínkové akce měli naši reprezentanti několik úkolů. Jedním z nich bylo popsat své předchůdce maximálně třemi slovy. Roman Koudelka prohlásil Rašku za absolutně největší legendu, Čestmír Kožíšek mu zase udělil status pana skokana.
Výuka telemarku a tréninkových prvků
Kdo sledoval zahájení letošní olympiády, během něhož představovala jihokorejským divákům Eva Samková část českého týmu, ví, že její "svěřenci" předvedli během pochodu telemark. A právě na "raškovském" ceremoniálu si mohli všichni návštěvníci tyto pohyby s pomocí skokanů vyzkoušet.
Letci v čele s Lukášem Hlavou také diváky provedli krátkým tréninkem, v němž vyučovali některé základní cviky. K této metodě se přidali i třeba krasobruslaři Michal Březina s půvabnou Slovenkou Lucií Myslivečkovou či dokonce italský reprezentant Ondřej Holárek.
Na tamní pódium vystoupal i František Halíř, nynější šéftrenér sáňkařů, jenž právě s Jiřím Raškou v Grenoblu závodil. "Byl jsem nejmladší a měl jsem choutky si něco odvézt domů. Byly tam stožáry s vlajkami, tak jsem si po závodech došel pro suvenýr. Problém byl v tom, jak vlajku dovézt domů," popisoval svůj zážitek.
Vlajku nakonec schoval do své helmy. "Když jsem přijel, táta mi vynadal, že jsem blázen. Ale dodnes mám vlajku uloženou a při každém výročí ji vyndám," řekl.
Olympioniky bude do konce největšího "sněhového" turnaje tohoto roku čekat ještě několik akcí. Doufejme, že na nich budou naši zem prezentovat stejně dobře jako v právě proběhlých závodech.