Před dvaceti lety, 1. listopadu 1996, zahájila vysílání katarská televizní stanice Al-Džazíra. Televize byla založena jako arabskojazyčný zpravodajský kanál s podporou tehdejšího katarského emíra Hamada bin Chalífy Sáního. Později začala expandovat a nyní má více než sedmdesát poboček po celém světě a vysílá do 140 zemí světa. Televize od svého vzniku vyvolává značné kontroverze, protože se nevyhýbá tématům ožehavým jak pro arabskou společnost, tak pro Západ.
Al-Džazíra například čelí kritice kvůli tomu, že její vysílání dává příliš prostoru hlasatelům radikální verze islámu. Přes televizi tak promlouval do světa například vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, ve vysílání se objevovaly i další nahrávky členů al-Kajda nebo Islámského státu, ale i třeba záběry amerických obětí a oslavujících muslimů. První kritiky na vysílání stanice však přišly z arabských zemí, které nebyly zvyklé na nezávislý sdělovací prostředek, pro kterého není žádné téma tabu.
Al-Džazíra byla také první arabskou televizní stanicí, která začala vysílat rozhovory s izraelskými politiky, což pobouřilo zejména Sýrii. Na druhé straně se ozvaly i židovské organizace ve Spojených státech a Wiesenthalovo centrum v Los Angeles, jež považovaly vysílání Al-Džazíry za antisemitské. Vedení televize všechny kritiky odmítá s tím, že hlavní snahou je objektivita.
Al-Džazíra vznikla v roce 1996 na troskách BBC TV Arabic service a britskou stanici má jako vzor. Nejprve vysílala šest hodin denně, ale už v roce 1999 začala s nepřetržitým čtyřiadvacetihodinovým zpravodajstvím. V současnosti se potýká s rostoucí konkurencí. V roce 2003 jí vznikla konkurence v podobě dubajské Al-Arabíje ze skupiny MBC šejka Valída bin Ibráhíma al Ibráhíma, příbuzného zesnulého saúdského krále Fahda. Obě televize se dostaly do problémů kvůli údajné stranickosti ve zpravodajství o arabských revolucích. Loni zahájil vysílání nový panarabský zpravodajský kanál Al-Arab, který podporuje saúdskoarabský miliardář a synovec zesnulého saúdskoarabského krále Valíd ibn Talál.
Celý multimediální konglomerát Al Jazeera Media Network má přes 100 tisíc zaměstnanců a televize Al-Džazíra jich má kolem 4000. Kvůli úsporám by ale mělo televizi opustit na 500 zaměstnanců. V lednu Al-Džazíra také oznámila ukončení provozu svého kanálu ve Spojených státech, kde se jí nepodařilo získat významnější sledovanost. Katarská společnost tam v roce 2013 koupila za 500 milionů dolarů (zhruba 12 miliard korun) televizní kanál Current TV, který spolu vlastnil bývalý americký viceprezident Al Gore.
Al-Džazíra vyvolala mediální revoluci v arabském světě
Relax
1. 11. 2016 08:15
Katarská televizní stanice Al-Džazíra.