Česká televize v sobotu odvysílá dokumentární film 04826 Jirous. Básník Ivan Martin Jirous řečený Magor zůstává i rok po své smrti jednou z nejvýraznějších postav českého undergroundu. Ale zároveň i jednou z postav nejrozporuplnějších. Film režisérky Moniky Le Fay se Magora divákům snaží představit i z jeho méně známé, citlivější stránky.
"Má čtyřicet básní o Panně Marii a dvě, kde je slovo čurák, ale oni ho stejně budou hodnotit jenom podle těch dvou. Že je to vulgární kretén."
Slova blízkého Magorova přítele Jaroslava Skalického, která zazní na začátku dokumentu, velmi přesně vyjadřují obecné povědomí o Ivanu Martinu Jirousovi. Přestože napsal mnoho básní, výtvarných kritik i novinových článků a je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo, zůstává pro určitou část lidí stále jen opilcem, který se rád rval a svlékal na veřejnosti.
Režisérka Monika Le Fay by chtěla aby se obecný náhled na Magora změnil. "Pro mne je to největší duchovní básník dvacátého století. Díky básním, které v dokumentu recituje, se myslím diváci mohou dozvědět i o jeho citlivější stránce," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ.
Režisérka začala dokument připravovat ještě za básníkova života. S Magorem ale stačila natočit jen několik minut, poté zemřel. Vznikl tedy film s těmi, které tu po sobě zanechal - ženou Juliánou, dcerami Františkou a Martou a v neposlední řadě i jeho přáteli - Vratislavem Brabencem, Jiřím Gruntorádem, Jiřím Kabešem, Karlem Schwarzenbergem, Josefem Janíčkem, Dášou Vokatou a s dalšími lidmi z okolí legendární skupiny The Plastic People of the Universe a z disentu.
Magor sám je ale v dokumentu přítomen také - na filmových záznamech poskytnutých jeho přáteli i na audionahrávkách, ve kterých čte své Labutí písně. Tuto nahrávku Magorova nezaměnitelného, zasněného hlasu potom režisérka použila jako lightmotiv celého filmu.
Dokument 04826 Jirous uvede Česká televize v sobotu 10. listopadu od 22.25 na programu ČT 2. Přesně rok a den po Magorově smrti.