Ruští zákonodárci navrhli omezit podíly zahraničních vlastníků v ruských médiích na dvacet procent. Opatření má prý zmírnit nežádoucí vnější vlivy a ochránit "informační suverenitu" Ruska.
Navrhovaný zákon má stanovit strukturu vlastnictví médií, jeho cílem je zajistit informační suverenitu Ruska a omezit zahraniční vliv na události v zemi. Novinka by ale podle kritiků upevnila ještě více kontrolu prezidenta Vladimira Putina nad ruskými médii, která již nyní převážně podporují politiku Kremlu.
Nový zákon by v případě schválení vstoupil v platnost v lednu 2016 a majitelé by měli ještě rok na to, aby splnili jeho podmínky.
Ruský mediální sektor přilákal například vlastníky The Wall Street Journal, Financial Times a finskou mediální skupinu Sanoma, kteří spoluvydávají liberální ekonomický deník Vedomosti. Sanoma zároveň vlastní ruskou verzi časopisů Cosmopolitan, Esquire a Good Housekeeping. Německý Axel Springer, jenž vydává deníky Bild a Die Welt, stojí v zemi za ruským časopisem Forbes a americká firma Hearst Corporation pak vydává ruské verze časopisů Elle, Marie Claire či Maxim.
Zahraniční podniky ale mají pouze malý vliv v ruském televizním sektoru, který je pro Rusy hlavním zdrojem zpráv. Jen švédská společnost Modern Times spoluvlastní s ruskými firmami Itera a National Media Group komerční televizní kanál STS.