ČT chce klasifikaci pořadů podle nizozemského modelu

Relax
19. 5. 2015 08:32
Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a ředitel programu Milan Fridrich.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a ředitel programu Milan Fridrich.

Česká televize podporuje označování pořadů vhodných pro děti a mládež podle nizozemského systému organizace NICAM. Začít fungovat by mohlo od podzimu. Na semináři Asociace televizních organizací to řekl ředitel programu ČT Milan Fridrich. Asociace se návrhem bude zabývat, reagovala jednatelka ATO Vlasta Roškotová.

"Česká televize je připravena na to, že by se do České republiky pořídil systém Kijkwijzer pod hlavičkou ATO. Česká televize je také připravena výraznou měrou - určitě polovinou nákladů se na něm podílet," řekl Fridrich. Využití tohoto dotazníku by podle programového šéfa usnadnilo dosavadní práci dramaturgů a zpřesnilo nyní využívaný způsob označování programů.

"Česká televize by ráda postupovala v rámci ATO a celého trhu a posilovala samoregulaci tím způsobem, že budeme mít osvědčený profesionální systém, který funguje v Holandsku, a současně ho zadaptujeme na české podmínky," podotkl Fridrich. Asociace televizních organizací se tímto návrhem určitě bude zabývat, řekla jednatelka ATO Vlasta Roškotová. Větší samoregulaci podporují také komerční televize Nova a Prima. Obávají se ale například situace, jaká nastala na Slovensku, kde jsou vysílatelé trestáni současně za nevhodné scény i za nesprávné umístění piktogramu.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a ředitel programu Milan Fridrich.Nizozemský systém kromě věkových kategorií 6, 9, 12 a 16 let pracuje se sedmi piktogramy, které upozorňují například na výskyt násilí, drog a alkoholu, diskriminace či erotických scén ve vysílání. Kromě Nizozemska, kde jej využívají i filmoví distributoři, se rozšířil dále do Turecka, Slovinska a na Island.

Česká televize zatím využívá vlastní pilotní systém označování pořadů. Na dětském programu Déčko je spustila se zahájením stanice v létě 2013. V loňském roce v testovacím režimu přibylo označování piktogramem 15+ na programech ČT1, ČT2 a ČT art. Dosavadní systém podle ČT vycházel ze zkušeností evropských vysílatelů a také právě z nizozemského Kijkwijzeru, který pro tamní televize spravuje institut NICAM.

Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který zároveň Asociaci televizních organizací předsedá, je klasifikace pořadů důležitým příkladem samoregulace. "Je to přístup, který ukazuje, že média jsou schopna najít cestu, jak se regulovat a jak si najít pravidla," řekl Dvořák s tím, že příprava nové mediální legislativy se ale podle něj ubírá spíše cestou větší regulace. Na rozdíl regulovaných a neregulovaných médií upozornil i generální ředitel FTV Prima Marek Singer. "Samoregulace funguje velmi dobře ve většině civilizovaných zemích, proč tedy nalézáme českou cestu?" poznamenal na adresu kladení důrazu na přílišnou regulaci.

Snaha zavést označování pořadů na obrazovkách českých televizí se objevila již v roce 2008, kdy si ministerstvo kultury nechalo zpracovat koncepci klasifikace audiovizuálních produktů podle věkových skupin. Materiál se ale do zákona nakonec nepromítl.

Autor: ČTK Foto: Martin Hykl

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ