Facebook a Twitter ČT obsadili bolševici. Jako připomínku února 1948

Relax
25. 2. 2014 13:13
Dne 25. února oznámil Klement Gottwald účastníkům demonstrace na Václavském náměstí ,že prezident Edvard Beneš ustoupil komunistickému nátlaku a jmenoval nové členy vlády podle diktátu KSČ.
Dne 25. února oznámil Klement Gottwald účastníkům demonstrace na Václavském náměstí ,že prezident Edvard Beneš ustoupil komunistickému nátlaku a jmenoval nové členy vlády podle diktátu KSČ.

Česká televize si v úterý na sociálních sítích připomíná 66. výročí od komunistického převzetí moci v bývalém Československu. Na facebookovém a twitterovém účtu zpravodajské stanice ČT24 dopoledne začala umisťovat příspěvky, které odkazují na události z února 1948. Akce na sociálních sítích potrvá do odpoledních hodin.

"Tuto stránku převzal Akční výbor Národní fronty. Za názory kritické k lidově demokratickému vedení státu budete stíháni zákonem," objevilo se na profilech ČT24, které jinak informují o aktuálním dění. Vzápětí následovala sdělení jako "Soudruh Gottwald vystoupí na Václavském náměstí s projevem po návratu z Hradu!" nebo "Dnešní den je vítězstvím československého pracujícího lidu!". Příspěvky na Facebooku i Twitteru okamžitě začali komentovat uživatelé.

"Jde o osvětový projekt, který si klade za cíl aktuální formou připomenout veřejnosti a zejména mladším generacím události roku 1948. Na profilech ČT24 na sociálních sítích se v průběhu dne objevují dobové zprávy, které zachovávají původní obsah a částečně i dikci a které chtějí přiblížit těm, kteří to nezažili, dění z doby před převzetím moci komunisty," uvedla mluvčí Alžběta Plívová. Projekt podle ní uvádí dílčí informace do souvislostí, uživatelé jsou proto odkazováni na články a videa na zpravodajském portálu ČT24.

Při únorovém převratu 1948 převzala moc v zemi komunistická strana po vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš 25. února 1948 přijal demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se pak dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

S projektem podobně připomínajícím historické události má zkušenost také Český rozhlas. Celý letošní rok v rámci akce Znovu89 nabízí články, archivní zvuky a dobové fotografie, které se objevují rovněž na sociálních sítích. Loni slavil úspěch s projektem Srpen 1968, který na stejném principu zprostředkovával "v přímém přenosu" okupaci Československa armádami pěti zemí Varšavské smlouvy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Hampl Alexandr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ