V budoucnu si během přenosu fotbalového zápasu budeme moci vybrat kameru, z níž chceme záběry utkání sledovat. Velký televizor poté sundáme ze zdi a srolujeme, předpovídá generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.
Současným trendem jsou interaktivní televize. Kolik televizorů je nyní v Česku připojeno k internetu?
Zhruba deset až patnáct procent, ale mohlo by jich být až o polovinu více. Většina přístrojů,
které se dnes prodávají, je k tomu již uzpůsobena.
Je tedy pravda, že lidé, kteří chytrou televizi mají, ji často k internetu nepřipojují?
Ano, je to tak. Hlavním důvodem je fakt, že lidé o této možnosti ani nevědí, a pokud ano, tak nemají kvalitní internetové připojení nebo v tom pro sebe nevidí přínos. Chtěli si koupit pouze hezkou obrazovku a funkce navíc jsou vlastně něco, co ani nevyžadovali.
Ve vašem multiplexu 3 začne brzy vysílat nová stanice Barrandov Plus, jejíž součástí bude on-line aplikace. Co si pod tím představit?
Ano, pokud je mi známo, Barrandov Plus bude propojovat lineární televizní vysílání s internetem, což je trend, v němž vidíme budoucnost. Jde o takzvané červené tlačítko. Klasicky tedy zapnete televizi, která je připojena k internetu, kde poběží vybraný kanál, a červeným tlačítkem přepnete na jeho rozšířenou nabídku. Ta může zahrnovat například e-shop, archiv pořadu, soutěže, chat či hry. Během vysílání si tak lze koupit věc, která se v pořadu objevila, při vědomostním kvízu si zahrát se soutěžícími ve studiu, u filmu se dozvědět o zajímavostech z natáčení a při fotbalovém zápase bude možné si vybrat kameru, z níž budete utkání sledovat.
* Jak jsou na tom v současné době 3D televize?
* Ohrožují on-line videotéky klasické televizní vysílání?
* Na koho se mají lidé obrátit, když jim začne zrnit obrazovka?
* Jaká je budoucnost televize jako média?
Celý rozhovor si můžete přečíst v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 20. dubna 2015.