Média stvořila nový typ celebrit. Televizními hvězdami se stali kuchaři a ovládli i internet. Jak si na sociálních sítích stojí naši věhlasní kulinářští apoštolové? Hodnotil zakladatel firmy Yeseter Petr Zavoral.
Zdeněk Pohlreich
Muž, který vaření na obrazovkách zbavil pachuti nudné vycpávky dopoledních pořadů pro osamělé ženy a udělal z něj téma. Téma, jež řeší prakticky všechny sociální i věkové skupiny. Jeho precizně vykalkulovaný mix ostrých hlášek a odborných informací à la Gordon Ramsay, se zkrátka povedl - část konzumentů ho sleduje kvůli slovní kanonádě dopadající na jeho neschopné kolegy, část se dozví něco o tom, jak dobře vařit. Lidé na internetu se dělí na dva tábory - většina ho miluje, menší část z něj má kopřivku.
Kalorickou hodnotu značky "Pohlreich" dobře ilustruje fakt, že je jeho jméno zmiňováno více než všechny jeho pořady dohromady. Jako jedinému se mu podařilo překročit hranici vlastní profese a být zmiňován i mimo svět vaření. Dostal se totiž do diskuzí týkajících se podnikatelského prostředí a atmosféry v ČR. Jeho výlety do zabordelených kuchyní na první pohled kvalitních restaurací jsou pohotovou metaforou pro šlendriánství z jiných oborů podnikání. A každý jeho lehce cholerický záchvat nad pět let nevyměněným olejem v pánvi je lajkován jako o život. Sledovanost svých videí na YouTube má v řádu desetitisíců až statisíců.
Láďa Hruška
Po odchodu z Novy aktuálně přesídlil na server eXtra.cz, kde bude podle posledních informací pokračovat ve své pouti za chutným jídlem, které je zároveň levné, rychlé a nenáročné na přípravu. Příběh o cestě na Mount Everest, jež trvá jen půl dne, a navíc se při ní jde z kopce, český internet uchvátil. A jak už to tak bývá, prakticky nelze zakopnout o zmínku, ve které by se někdo přiznal k tomu, že Hrušku bere vážně.
Jeho fanoušci se buď skrývají, nebo na internet nechodí. Čeho Hruška nakonec dosáhl je, že se stal univerzální analogií pro všechny, kteří potřebují zdůraznit, že něco udělali nekonvenčně a navzdory zdravému rozumu, ale přesto by to mohlo fungovat. Minimálně do doby, než sousto doputuje do žaludku. Na YouTube mají suverénně nejvyšší sledovanost, a to v řádu statisíců, videa parodující laskominy kuchaře Ládi Hrušky. Tato prvenství fenoménu ukuchtěnému zpravodajskou redakcí TV Nova zřejmě dlouho nikdo nevezme. Dobrou chuť, pokud právě obědváte!
Téma vzniklo ve spolupráci s českou společností Yeseter zabývající se monitoringem webu a sociálních sítí (social listening) a informačními systémy pro budování a zlepšování vztahů se zákazníky.
Infografika k tématu a rozhovor s Romanem Vaňkem vyjde v pondělním vydání časopisu MarketingSalesMedia.