Před poslance dnes od rána předstupují kandidáti, kteří se ucházejí o členství v Radě České televize. Přímo ve sněmovně sledujeme, co zatím z jejich úst také zaznělo.
Veřejného slyšení se má zúčastnit celkem 45 kandidátů. Každý má patnáct minut na to, aby poslance přesvědčil, že právě on by měl sedět v radě kontrolující veřejnoprávní médium. Šest nových členů do Rady ČT budou poslanci volit zřejmě již na březnové schůzi.
Richard Medek - bývalý ředitel Českého rozhlasu
Podle Medka se ČT v současné době daří dobře. Pochválil rovněž dětský kanál ČT :D. "Mým hlavním zájmem by bylo zpravodajství a publicistika," řekl s tím, že by se zaměřil na podněty diváků týkající se právě této oblasti. Nedávnou stížnost redaktorů označil za vzpouru.
Radek Žádník - bývalý šéf programových okruhů ČT za Jiřího Janečka
"ČT projídá rezervy, ČT nevzkvétá," uvedl. Na konci roku 2011 měla podle něj ČT v rezervách 3,6 miliardy Kč a na konci roku 2014 to podle něj bude už jen 2,2 miliardy. "Půjde-li to tak dál, bude muset ČT řešit svou finanční situaci do dvou tří let. To se stalo za tiché součinnosti Rady ČT," prohlásil.
Oldřich Kužílek - divadelní režisér, rozhlasový moderátor a bývalý poslanec ODA
ČT je podle něj málo transparentní. "Kupodivu člověk nenajde na webu rozpočet za rok 2013," uvedl. Zaregistroval i problémy s poskytováním informací, například o výši odměn vrcholového managementu. Nařízení, které zaměstnancům ČT zakazuje mluvit s novináři, je podle něj protiústavní. "Za veliký problém dlouhodobě považuji absenci satiry, zejména té politické. Způsobuje to invaliditu zpravodajství a publicistiky."
Helena Třeštíková - dokumentaristka, bývalá ministryně kultury
"Je mi jasné, že jako střet zájmů by mohlo být označeno, že pracuji pro ČT dlouhodobě jako režisér. Informovala jsem se o tom a právníci ČT v tom prý problém nevidí," řekla. Veřejnoprávní médium považuje za ohromný vynález, který může objektivně informovat lidi bez ekonomických a politických tlaků. ČT by podle ní sledovanost měla vnímat pouze jako pomocný ukazatel. "Bylo by dobré, kdyby televize působila i na sociálně slabší skupiny obyvatelstva, ale to je velmi těžké. S tím se potýkají televize na celém světě."
Roman Prorok - bývalý redaktor, dramaturg a moderátor v ČT a mluvčí vlády Jana Fischera
Domnívá se, že Rada ČT by měla mí všeobecný respekt, a proto je prý velmi důležitá kompetentnost jejích členů. "V ČT jsem působil sedm let, takže jsem měl možnost velmi dobře poznat její prostředí," řekl poslancům. "Velmi důležité je, kdo zpravodajství ČT tvoří a jak nastavený je editorský systém. Mám ke zpravodajství spoustu výhrad, ale nebudu ho tady před vámi kritizovat, jen abych se vám zalíbil," uvedl.
Jaroslav Veis - novinář a komentátor, bývalý poradce Petra Pitharta
Považuje za důležité rozvíjet média veřejné služby, protože patří do evropského prostoru. ČT podle něj musí určit jasné hranice, aby se zabránilo nepřípustným zasahováním do obsahu. Zákon o ČT je podle něj již zastaralý a není vyloučeno, že se dočkáme nového.
Petra Procházková - novinářka, válečná zpravodajka
"V ČT je řada úžasných programů, ale myslím si, že z ní úplně zmizela politická publicistika na úkor někdy dost pofiderní zábavy a soutěžení s komerčními televizemi. Zdá se mi, že ČT v poslední době čím dál tím víc urputně soutěží o diváka s Novou," uvedla. Podle Procházkové v ČT chybí zahraniční zpravodajství a přebírání světových agentur vždy nemusí vést k nejlepšímu výsledku. "Pro Českou televizi vůbec například neexistuje Afrika. Ta pro ni úplně zmizela z mapy," říká. Uvědomuje si ale, že na kvalitní zprávy ze zahraničí je potřeba hodně peněz.
Petr Oslzlý - divadelník, pedagog, dramaturg a scénárista
Hlavní zájem by měl o dramaturgii ČT. Česká televize by podle něj měla vyváženě a politicky neutrálně informovat o dění v celé zemi. "Kanál ČT 1 by měl být poněkud náročnější a nesnažit se přibližovat komerčním televizím. Měly by se na něm více objevovat také vzdělávací pořady a dokumenty," uvedl.