Startuje nová televizní síť dostupná pro polovinu obyvatel Česka

Relax
24. 6. 2014 10:59
Žižkovský televizní vysílač.
Žižkovský televizní vysílač.

Televizní diváci budou mít od 1. července k dispozici nový multiplex, na němž zatím půjdou naladit stanice Noe TV a SPORT 5. Takzvaná Regionální síť 8, kterou spouští České Radiokomunikace (ČRa), poskytne signál pro 54 % obyvatel České republiky, zejména v oblasti krajských měst.

Regionální DVB-T síť 8 bude šířena ze 14 vysílačů v rámci celé České republiky. Vejde se do ní osm televizních kanálů ve standardním rozlišení nebo čtyři kanály v HD. Má být alternativou pro provozovatele televizního vysílání, kteří své programy nemohou zařadit do plně obsazených celoplošných multiplexů.

"V současné době se televizní trh potýká se zásadním nedostatkem kapacity celoplošných DVB-T sítí. V našich třech multiplexech máme v tuto chvíli poslední volnou pozici v Multiplexu 3," uvedl generální ředitel ČRa Martin Gebauer. "Možností by byl přechod na nový vysílací standard DVB-T2, ale Český telekomunikační úřad zatím nestanovil plán přechodu," dodal.Pokrytí Regionální sítí 8.

Prostřednictvím nového multiplexu budou zatím vysílat křesťanská Noe TV a sportovní televize SPORT 5. Noe TV dosud vysílala pouze prostřednictvím satelitu a v Regionálním multiplexu 4 podnikatele Leoše Pohla, který je možné naladit pouze v Praze a okolí. Do konce roku ji budou šířit souběžně oba multiplexy, poté přejde výhradně do MUX 8.

Televize SPORT 5 byla do nedávna pouze kabelovou a satelitní stanicí zaměřenou na motorsport. V poslední době se více orientuje i na další sporty. Vstupem získává ke stávajícímu pokrytí větší rozsah.

Autor: - zš -Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Felinoterapie a pet jóga: Wellness trendy, kdy hledáme klid u koček 

Relax
17. 3. 2026
hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky

Kraj pískovců a jezer slaví jubileum: CHKO Kokořínsko má 50 let

Relax
17. 3. 2026
Orel opičí, zastarale harpyje opičí je vzácný, kriticky ohrožený druh dravce

Filipínský národní symbol má nové mládě, pomohla Liberecká zoo

Relax
16. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ