Studenti FAMU natočili portréty expremiérů. Nečas a Klaus odmítli

Relax
19. 10. 2014 15:30
Petr Nečas (vlevo) a Václav Klaus.
Petr Nečas (vlevo) a Václav Klaus.

Zprávou o české politické elitě pohledem studentů Filmové a televizní fakulty v Praze (FAMU) je cyklus portrétů deseti premiérů České republiky. Poskytnou obraz vývoje české demokracie od roku 1990 až po rok 2013 a na programu ČT2 se objeví od 21. října.

"Svoji premiérskou kariéru bilancovalo sedm z deseti bývalých premiérů. Portréty těch, kteří natáčení odmítli, režiséři sestavili s novináři, tehdejšími aktivními politiky a s využitím dobových archivů," uvedla kreativní producentka z brněnského studia České televize Kamila Zlatušková. Před kamerou studentů FAMU se tak neobjevili Václav Klaus, Josef Tošovský a Petr Nečas. Cyklus, jehož autory jsou Apolena Rychlíková a Jakub Mahler, poodhaluje osobnosti deseti bývalých mocných mužů, jejich schopnost otevřené reflexe, charaktery i hodnotová měřítka.

"Konfrontace politických matadorů s drzým mládím, to mě na námětu zaujalo. A protože se v mé tvůrčí skupině snažíme programově dávat příležitost mladým autorům, přistoupili jsme k vývoji tohoto cyklu," podotkla Zlatušková. Výsledek je nutno podle ní brát nejen jako zprávu o české politické elitě posledních dvaceti let, ale i jako představení toho, jak o politice přemýšlí generace nastupujících českých filmařů.

"Jako nejzdařilejší vidím ty dokumenty, u nichž autoři svou otevřeností dovedli svého premiéra znovuobjevit navzdory jeho mediálnímu a kolektivnímu obrazu. Předpokládám, že portréty Petra Pitharta, Josefa Tošovského nebo Stanislava Grosse budou pro diváky překvapujícím odhalením," dodala.  Za příjemné překvapení pokládá dramaturg Dušan Mulíček to, že si mladí filmaři uvědomili roli médií. Upozornil na ty díly, kdy se v portrétu expremiéra tématem stávají i okolnosti vzniku jeho mediálního obrazu. "Takovými jsou portréty Jiřího Paroubka a Petra Nečase. Jako výjimečný v kontextu žánru politického dokumentu považuji i díl o Stanislavu Grossovi," dodal Mulíček.

Podle autorky konceptu Expremiérů Apoleny Rychlíkové byl střet s expremiéry pro mladé filmaře podstatný k pochopení toho, v čem žijí. "Geneze deseti příběhů deseti nejdůležitějších mužů republiky dává možnost nahlédnout polistopadový vývoj ještě jinou perspektivou, než jak je tomu běžné v normálním mediálním provozu," uvedla a upozornila, že bylo někdy extrémně těžké postavit se ostříleným matadorům české politiky a pokoušet se je kritizovat. Právě přiznaná nejistota tak dodala každému z dílů autentičtější rozměr.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ