Český rozhlas zásadně změní svou organizační strukturu. Od 1. ledna v něm začne pracovat nové centrum zpravodajství, ve kterém se budou tvořit zprávy pro všech 21 stanic veřejnoprávního rozhlasu. Ředitelem nového centra je Tomáš Pancíř.
Proč vzniká centrum zpravodajství společné pro všechny stanice Českého rozhlasu?
Dosud byl program Českého rozhlasu členěn podle stanic. Většina z nich měla svoji vlastní redakci zpravodajství podřízenou svému šéfredaktorovi. A když to trochu zjednoduším, jednotlivé stanice si často hrály na vlastním písečku a moc mezi sebou nekomunikovaly. Traduje se spousta příhod, kdy se nějaké akci sešlo čtyři nebo pět lidí s logem Českého rozhlasu na mikrofonu a v zásadě natáčeli to samé. Příliš dobře nefungovala ani spolupráce mezi regiony a celoplošnými stanicemi. Systém prostě nebyl efektivní, tak jsme ho chtěli změnit.
Kolika stanicím bude nové centrum sloužit a kolik lidí v něm bude pracovat?
Teoreticky bude k dispozici všem jednadvaceti stanicím Českého rozhlasu. Předpokládáme ale, že například pro stanici vážné hudby D-dur nejspíš nic dodávat nebudeme. Do nového centra převádíme všechny redaktory a všechny zaměstnance ze zpravodajských směn z jednotlivých stanic. Celkem jde přibližně o dvě stovky lidí.
Jak bude nový systém fungovat?
Jednotlivé stanice si budou u centra objednávat příspěvky. A centrum jim zároveň bude nabízet již zpracovaná vlastní témata. Díky novému systému by se nemělo stát, že například tři různí lidé budou natáčet rozhovor s novým prezidentem. Rozhovor natočí jeden redaktor, další bude třeba dělat živé vstupy. Vše bude zkrátka dopředu rozdělené a naplánované tak, aby se práce nedublovala.
Nebude se ale stávat, že posluchači uslyší úplně stejné příspěvky na několika různých stanicích Českého rozhlasu?
To v žádném případě ne. Budeme respektovat formáty jednotlivých stanic a hned na začátku se s nimi budeme domlouvat, jakým způsobem pokryjeme tu kterou událost. Hrubé natočené materiály budeme pochopitelně upravovat pro potřeby té které stanice. Redaktoři by také v budoucnu měli být schopni ze stejné události natočit dva jinak zpracované příspěvky. Jsem přesvědčen, že již nyní zde máme lidi, kteří toho budou schopni.
Poznají po prvním lednu změnu posluchači?
Doufáme, že prvního, druhého nebo třetího ledna posluchač nic nepozná, ačkoli změna uvnitř Českého rozhlasu je to opravdu obrovská. Přínosy rozhodně nebudou patrné v prvních dnech, postupem času si ale slibujeme samozřejmě kvalitnější, aktuálnější, pestřejší, živější a užitečnější zpravodajství. Mělo by totiž být více času na vytváření původních vlastních témat a reportáží a na práci s jednotlivými příspěvky. Zefektivněním práce by se nám navíc mělo podařit ušetřit peníze například na víc cest reportérů do zahraničí.
Modernizujete zpravodajství Českého rozhlasu i po technické stránce?
Rozšiřuje se newsroom, který nově bude pro 29 lidí, upravuje se redakční systém a chystáme se pořídit nový satelitní přenosový vůz, který v současné době nemáme. Testujeme také novou technologii pro přímé vstupy reportérů do vysílání.
Tomáš Pancíř (38) Vystudoval práva, již během školy se ale začal věnovat novinařině. V médiích pracuje od roku 1993, mimo jiné působil v soukromých rádiích City, Blaník a ve zpravodajské televizi Z1. V Českém rozhlase je zaměstnán od roku 2009, před svým jmenováním šéfem centra zpravodajství vedl domácí redakci. Je ženatý, má dvě děti. |