Trump je pro televize dar z nebes. Politika jde stranou

Relax
4. 4. 2016 11:19
Donald Trump.
Donald Trump.

Prezidentská kampaň a mediální fenomén Donalda Trumpa znovu dodávají barvitosti americkým zpravodajským televizím, které po několika obtížných letech zaznamenávají rekordní sledovanost, zatímco v úterý však zůstává nejistý. "Myslím, že mohou děkovat Donaldu Trumpovi. Pro tyto lidi to je dar z nebes," říká profesor na kalifornské škole žurnalistiky USC Annenberg Gabriel Kahn.

Poprvé v historii kabelové televize ve Spojených státech se konzervativní zpravodajská televize Fox News dostala v prvním čtvrtletí do čela sledovanosti. Veteránská CNN rovněž zahájila rok velmi dobře, průměrná sledovanost byla nejvyšší za posledních sedm let. Třetí největší zpravodajská televize MSNBC podle údajů agentury Nielsen zaznamenala nejlepší výsledky za poslední tři roky.

Příznivci Donalda Trumpa.Tento nárůst je mnohem výraznější, než tomu bývá v případě ostatních amerických předvolebních kampaní. Například CNN si tak již od loňského září, kdy sotva začaly primárky, mohla za reklamu účtovat čtyřicetkrát více než jindy, uvedl časopis US News.

"Pokud jde o republikány, máme zde kandidáty, kteří se pouštějí do osobních útoků či vydávají poněkud bláznivá prohlášení, a to je pro televizi vynikající," říká profesorka na Delawarské univerzitě Dannagal Youngová. "Z politického hlediska je to trochu znepokojivé, ale televize se tak stává zábavnější," dodává.

V centru tohoto dění je kandidát Donald Trump. "Zpravodajské televize zaměřily všechny své programy na to, aby kolem Trumpa vytvářely 24 hodin denně reality show," soudí Kahn. V důsledku toho pak televize nekladou důraz na postoje kandidátů v zásadních otázkách, ale na to, co kdo o kom řekl, kdo na koho zaútočil a kdo je v čele nebo na chvostu průzkumů veřejného mínění, myslí si Youngová.

Tento přístup nepřímo kritizoval prezident Barack Obama, když obvinil některá média, že nechávají kandidáty diktovat, jak mají o kampani informovat.

Donald Trump umí zaujmout.Situace, z níž zpravodajské televize těží, by však neměla trvat déle než po dobu kampaně. A možná ještě kratší dobu: než každý tábor v červenci nominuje svého kandidáta.

Zpravodajství z kampaně zastavilo klesající tendenci sledovanosti zpravodajských kanálů: ta v letech 2009 až 2014 klesla téměř o 19 procent, uvedla agentura AFP.

"Je to chvilková záležitost. Nelze hovořit o dlouhodobé strategii, která by pomohla zpravodajským televizím vymanit se z tendence, která je táhne ke dnu," soudí Kahn.

Během kampaně a po ní musejí Fox News, CNN a MSNBC prokázat svou legitimitu a figurovat mezi privilegovanými kanály na internetu a sociálních sítích. To je ale změna, kterou je těžké uskutečnit," upozorňuje Kahn. Televize jsou na sociálních sítích velmi aktivní, dodává Youngová.

Zpravodajské televize mohou také snít o scénáři, který se v pondělí zdá být nepravděpodobný, ale který nelze vyloučit: konečné vítězství Donalda Trumpa. "Bude-li to Trump, budou akcionáři těchto televizí děkovat nebesům," domnívá se Youngová.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ČTK/AP/Charles Rex Arbogast, ČTK/AP/Charles Rex Arbogast

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ