Globální informační agentura Bloomberg jmenuje svého ombudsmana a vytvoří pracovní skupinu, která bude mít za úkol kontrolovat způsoby, jimiž zaměstnanci agentury získávají informace. Firma tak reaguje na nedávný skandál kolem přístupu některých jejích novinářů k datům klientů.
Na začátku května vyšlo najevo, že společnost už od 90. let umožňovala svým novinářům přístup k datům, díky nimž mohli tito novináři sledovat aktivitu klientů na terminálech Bloombergu. Terminály slouží k přenosu zpráv a finančních dat a zároveň k obchodování na trzích.
Agentura Bloomberg nyní zveřejnila výsledky externího šetření, které potvrdily, že její novináři měli přístup k záznamům o přihlašování klientů k terminálům i k některým dalším citlivým informacím. Agentura už v květnu svým novinářům znemožnila sledovat aktivitu klientů, protože si na tyto praktiky stěžovala banka Goldmand Sachs.
Podezření banky Goldmand Sachs vyvolala reportérka Bloombergu, která se banky vyptávala, zda od ní v poslední době neodešel jeden ze zaměstnanců. Poukazovala přitom na to, že se už řadu týdnů nepřihlásil ke svému terminálu.
Novináři Bloomberg News mohli přes terminály zjišťovat, kdy se k nim přihlásil kdokoli ze zhruba 315 tisíc platících zákazníků agentury. Mezi nimi je většina obchodníků s akciemi a dluhopisy. Novináři viděli i typy "funkcí", k nimž byl právě zákazník připojen. To znamená, zda sledoval zprávy, nebo sbíral údaje pro obchodování.
Bloomberg zaměstnává přes 2400 novinářů a většinu příjmů získává z pronájmu terminálů finanční sféře. Firmy na Wall Street platí za pronájem každého terminálu kolem 20 tisíc dolarů (zhruba 385 tisíc Kč) ročně.