Nejméně 129 novinářů bylo za letošní rok zabito ve 28 zemích světa při výkonu svého povolání nebo kvůli své činnosti. Jen v syrské občanské válce přišlo o život sedmnáct žurnalistů.
Podle švýcarské nevládní organizace Press Emblem Campaign si Sýrie i v končícím roce udržela postavení "nejnebezpečnější země" pro novináře. Letos podle švýcarské organizace výrazně přibylo hlavně případů únosů. V současnosti se v rukou únosců v Sýrii stále nachází patnáct zahraničních žurnalistů.
Kolem devadesáti procent novinářů zabitých v roce 2013 přišlo o život v konfliktních zónách nebo při násilných nepokojích. Dvě třetiny obětí byly zabity cíleně, většina zbývajících zahynulo při pumových útocích. Podle švýcarské organizace bylo šestnáct novinářů v roce 2013 zabito v Iráku, čtrnáct v Pákistánu, jedenáct na Filipínách a devět v Indii.
V celosvětovém měřítku letos počet zabitých novinářů oproti loňskému roku klesl o osm procent, od roku 2009 je tak celkem registrováno 609 případů násilné smrti novinářů.
Jiná studie
Naopak podle údajů newyorského Výboru na ochranu novinářů zahynulo za letošek při výkonu svého povolání ve světě nejméně 70 novinářů, z toho 29 při krytí válečných událostí v Sýrii a deset v Iráku. Tyto dvě země zařadil výbor spolu s Egyptem mezi nejnebezpečnější státy pro působení žurnalistů. Newyorská organizace poukázala na to, že ještě stále prověřuje smrt dalších 25 novinářů v roce 2013, nezahrnutých do uvedeného počtu 70, kvůli zjištění, zda jejich úmrtí měla přímou souvislost s jejich prací.
"Blízký východ se stal vražednou oblastí pro novináře. Zatímco na některých místech počet novinářů zabitých kvůli jejich práci poklesl, občanská válka v Sýrii a obnovené sektářské násilí v Iráku způsobily zoufalý nárůst obětí z řad mediálních pracovníků," říká zástupce ředitele Výboru na ochranu novinářů Robert Mahoney.