Česká republika je jedenáctou nejatraktivnější zemí pro maloobchodníky v Evropě. V rámci celého světa se drží se na příčce sedmnácté, ukázal průzkum společnosti CBRE. Nejoblíbenějším maloobchodním trhem je z evropského i světového hlediska Německo. Maloobchodníky sem táhne několik lokálně rozvinutých trhů a stabilní ekonomika.
"Evropské trhy se obecně těší oblibě mezinárodních značek. Česká republika společně s Polskem představují nejvyhledávanější maloobchodní destinace mezi zeměmi střední a východní Evropy. O expanzi na český trh má zájem více mezinárodních značek než třeba o trhy severských zemí nebo trhy v Irsku či Portugalsku," říká Tomáš Beránek z oddělení high street retailu společnosti CBRE.
Český trh je z hlediska objemu maloobchodních ploch saturovaný a nabízí obchodníkům kvalitní maloobchodní plochy. Většina maloobchodníků otevírá svůj první obchod v Praze a postupně expandují do regionů, například do Brna. Praha nabízí nejen moderní maloobchodní plochy v zavedených obchodních centrech, ale v rámci střední a východní Evropy má také nejrozvinutější segment "high street".
"Většina evropských zemí, které se v tabulce umístily před Českou republikou, nabízí maloobchodníkům několikanásobně větší trh. Kromě hlavního města mají několik dalších velkých měst v regionech, které disponují velkou kupní sílou a vysokou nabídkou moderních maloobchodních ploch. Pro Českou republiku, která má trh menší a moderní maloobchodní plochy tady začaly vznikat mnohem později než ve vyspělých západních zemích, je jedenácté místo velkým úspěchem," doplňuje Tomáš Beránek.
Nejaktivnější maloobchodníci plánující expanzi do zahraničí jsou původem z Německa, Velké Británie, USA a Itálie. "Na základě analýzy nových značek, které pronikli na maloobchodní trh v České republice v posledních pěti letech, můžeme tento trend potvrdit i u nás," říká Tomáš Beránek.
Evropští obchodníci jednoznačně cílí na Německo, kam jich chce expandovat 47 %. Naopak pro obchodníky z USA jsou spíš než evropské trhy atraktivní trhy v Japonsku, Číně a Hong Kongu, kam chce proniknout 43 % amerických značek.