Kofola oficiálně potvrdila koupi sítě freshbarů a salaterií Mangaloo. "Jen tak někomu bychom to neprodali," říká Michal Kreuter, jeden ze zakladatelů kategorie čerstvých šťáv na českém trhu. O akvizici jsme jako první informovali již na začátku února.
"Síť se postupně sjednotí pod značku Ugo. Nebudu tvrdit, že mě to svým způsobem nemrzí," říká Michal Kreuter. Síť Mangaloo spolu s Martinem Ceprem buduje osmým rokem. "Situace na trhu se vyvíjí. Bylo jasné, že Kofola nebude chtít s Ugem zůstat na úrovni menší moravské sítě. Buď jsme s nimi mohli soupeřit s vědomím, že naše expanze budu zbrzděná, nebo se s nimi spojit. My se rozhodli pro druhou variantu, která umožní realizovat projekty, jež si můžete dovolit až při určité velikosti," tvrdí Kreuter. Kofole prodali zakladatelé Mangaloo 100% podíl včetně konceptu salaterie.
V průběhu let se síť Mangaloo rozrostla na 17 prodejních míst (14 freshbarů a 3 salaterie). Kromě obchodních center jsou čerstvé šťávy Mangaloo k dostání například i v kancelářském komplexu, na nádraží nebo ve vestibulu metra. "Snažili jsme se, aby se lokality doplňovaly. Tržby se na jednotlivých místech mění v průběhu týdne, vliv má i sezónnost, proto pravidelně obměňujeme menu," říká Michal Kreuter.
Čerstvé rychlé občerstvení
Budoucnost kategorie "fresh" vidí Kreuter v dalším posunu do gastronomie. "Koncept salaterií, což je naše varianta rychlého občerstvení, u které zákazník vidí přímo do kuchyně, má podle mého názoru velký potenciál. Myslím si, že může bez problémů konkurovat zavedeným sítím s rychlým občerstvením," říká Michal Kreuter. I to byl důvod pro spojení s Kofolou. "Salaterie je investičně několikanásobně náročnější než freshbar. Silné finanční i provozní zázemí Kofoly expanzi ulehčí a zrychlí," míní Kreuter.
Věrnostní klub Mangaloo dnes čítá desetitisíce zákazníků. "Věrnostní kluby Mangaloo a Ugo se budou spojovat. Jeden z úkolů, který Kofolu čeká, bude ubezpečit zákazníky, že věrnostní klub pokračuje, takže nemusí mít obavy o částky, který mají nastřádané na kartě (na kartu se připisuje určité procento z hodnoty nákupu, zákazníci nasčítanou sumou na kartě následně zaplatí, pozn. autora)," míní Kreuter.
Za kolik?
Kolik stálo otevření prvního freshbaru si už Michal Kreuter přesně nepamatuje. "Bylo to tuším asi 400 tisíc korun. Víc jsme v tu dobu ani neměli," říká. Když se v prvních dnech prodalo jen několik džusů, už pomalu přemýšlel, kde se nechá zaměstnat, aby měl z čeho splácet nájem. "I když to v prvních dnech zcela růžově nevypadalo, počáteční investice se nám vrátila během několika měsíců," dodává. Ještě před otevřením prvního stánku si zakladatelé koncept otestovali na hudebním festivalu v Trutnově. Své úplně první zákazníky si vyfotili a před nedávnem je i úspěšně hledali prostřednictvím Facebooku. Na sociální síti mají nyní necelé 4,5 tisíce fanoušků, které mimo jiné zapojují do soutěží a informují o novinkách v menu.