Africké země žádají o povolení legálně <span>prodat slonovinu</span>

Věda a technika
12. 3. 2010 12:51
Pytláci rok co rok zastřelí asi osm procent všech afrických slonů.
Pytláci rok co rok zastřelí asi osm procent všech afrických slonů.

Pytláci rok co rok zastřelí asi osm procent všech afrických slonů.Tanzanie a Zambie žádají mezinárodní společenství o povolení legálně prodat celkem 112 tun slonoviny v ceně kolem 330 milionů korun. Biologové však varují, že by to vedlo k dalšímu nárůstu ilegálního lovu, který už nyní ohrožuje populace afrických slonů.

Obchod se slonovinou byl zakázán před dvaceti lety, od té doby se uskutečnily jen dvě legální prodejní aukce. Druhá z nich byla v roce 2007 povolena jen pod podmínkou devítiletého moratoria na další prodej, aby vědci měli dostatek času zjistit, jaký vliv mají podobná rozhodnutí na aktivitu pytláků.

Na poslední chvíli se však do usnesení dostalo upřesnění, že moratorium se týká pouze zemí, které v roce 2007 svou slonovinu prodaly. To není případ Tanzanie a Zambie. Na konferenci o Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), která zítra začíná v Kataru, proto jedou s žádostí o povolení prodeje.

Slonovina zabavená pytlákům bývá často spálena.Obě země argumentují tím, že jejich populace slonů jsou stabilizované a počet zvířat postupně roste. Tvrdí, že prodej slonoviny slonům naopak prospěje, protože vlády získají prostředky na jejich ochranu před pytláky, kteří stejně žádná moratoria nerespektují.

Vědci však datům poskytnutým oběma zeměmi nevěří. Analýzy DNA z let 2002 a 2006 potvrdily, že většina slonoviny prodávané na černém trhu pochází právě z Tanzanie a Zambie. A informace o počtu slonů ve volné přírodě se obtížně ověřují.

ČTĚTE TAKÉ: V Keni monitorují slony pomocí SMS zpráv

V dnešním vydání časopisu Science zveřejnilo 27 předních odborníků na ochranu ohrožených druhů apel vyzývající účastníky katarského jednání, aby žádost o povolení prodeje zamítli. Autoři varují, že zájem o slonovinu je především v Číně, Japonsku a Thajsku tak velký, že po povolení prodeje nelze doufat v nasycení trhu a ztrátu motivace pro pytláky. V minulosti se prý po podobných akcích intenzita ilegálního lovu naopak zvýšila.

Proti návrhům obou zemí protestuje kromě vědců například Keňa. Sloni běžně migrují mezi jejím a tanzanským územím a Keňa se obává, že by povolení prodeje slonoviny mohlo ohrozit i její populaci těchto zvířat.

Za posledních třicet let se počet afrických slonů snížil o 65 procent na méně než 500 tisíc jedinců. Rok co rok je přitom pytláky uloveno asi osm procent zbývajících zvířat.

ČTĚTE TAKÉ: Čím se živí sloni? Napoví izotopy z chlupů

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Seriál Fallout má jasnou budoucnost, plánuje až šest sezón

Věda a technika
12. 5. 2025

Kingdom Come: Deliverance 2 dostává první DLC Brushes With Death

Věda a technika
9. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ