V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze budou od 11. května vystaveny čtyři úlomky meteoritu, který před padesáti lety dopadl poblíž Příbrami. Byl to vůbec první meteorit na světě, u kterého se podařilo z dráhy určit, odkud k nám přiletěl.
Praha zároveň přivítá i mezinárodní konferenci. Padesáté výročí pádu příbramských meteoritů přivádí do Prahy astronomy z celého světa. Šest desítek odborníků z USA, Kanady, Velké Británie, Francie, Ruska, Japonska, Nového Zélandu, Chile i Tádžikistánu bude o svých zkušenostech a poznatcích diskutovat 11. až 15. května na konferenci Bolidy a pády meteoritů.
Mezinárodní setkání astronomů se bude konat nejen k výročí pádu příbramských meteoritů, ale také k 80. narozeninám Zdeňka Ceplechy, zakladatele české vědecké školy meteorické astronomie. Nepochybně nejvýznamnějším Ceplechovým úspěchem byl právě záznam mimořádně jasného bolidu, který v roce 1959 dopadl poblíž Příbrami, shodují se astronomové.
ČTĚTE TAKÉ: První meteorit s rodokmenem slaví padesát let
"Krátce po setmění, v úterý 7. dubna 1959 ve 20 hodin, 30 minut a 20 sekund středoevropského času ozářil na sedm sekund oblohu nad velkým územím Čech i okolní krajinu velmi jasný bolid, který v maximu dosáhl -19 hvězdnou velikost," tak líčí Ceplecha to, co se stalo před padesáti lety. Jasnost bolidu podle něj byla tisíckrát větší než Měsíce v úplňku.
Bolid zachytilo deset kamer na fotografování meteorů na observatořích v Ondřejově a Prčici. Kamery sice podle Ceplechy nepokrývaly celou oblohu, ale bolid naštěstí letěl tak, že se podařilo vyfotografovat téměř celou jeho dráhu včetně rychlosti. Podle dráhy se podařilo spočítat místo dopadu a nalézt čtyři kamenné meteority (chondrity) o celkové váze 5,8 kilogramu. Vzhledem ke světovému prvenství se staly unikátem.
Češi patří ke světové špičce
Ceplecha sám ale považuje za svůj největší úspěch, že se mu podařilo vytvořit vědecký tým, který je i po padesáti letech světovou špičkou. O svých nástupcích Karlu Spurném a Jiřím Borovičkovi hovoří jako o svých "profesních synech". Oni se podle něj zasloužili o to, že výzkum meteoritů v České republice patří k předním na světě i po půl století.
Výstava potrvá do 22. května. Návštěvníci se seznámí také s pozorováním meteorů, s dalšími nálezy meteoritů v České republice i s těmi, jejichž dráhy jsou známé díky českým vědcům. Autoři výstavy také představí evropskou a australskou bolidovou pozorovatelskou síť, na nich se podíleli čeští astronomové. Vystaveny budou vybrané vzorky vltavínů, meteoritů, které se nacházejí v Česku, a různé typy bolidových kamer.
Foto: profimedia.cz, astro.cz