Američané <span>k Měsíci nepoletí</span>, NASA dostane jiné úkoly

Věda a technika
2. 2. 2010 07:00
Lunární modul Altair na Měsíci nepřistane, výzkum půjde jiným směrem.
Lunární modul Altair na Měsíci nepřistane, výzkum půjde jiným směrem.

Lunární modul Altair na Měsíci nepřistane, výzkum půjde jiným směrem.Na návrh rozpočtu vlády Spojených států na příští rok, ve kterém není dostatek prostředků pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), aby vyslal americké astronauty na Měsíc do roku 2020, reagovali členové Kongresu se smíšenými pocity. Naopak zástupci NASA rozhodnutí přijali s porozuměním.

Plán návratu na Měsíc, ale i letu na Mars nastínil v roce 2004 tehdejší prezident George Bush. Už tehdy ale řada pozorovatelů upozorňovala, že záměr není příliš reálný. V čase hospodářských potíží a hrozivých schodků amerického rozpočtu by se pak nynější administrativě odůvodnění mise na Měsíc hledalo jen těžko.

ČTĚTE TAKÉ: Američané zřejmě vzdají Měsíc, kosmické plány se hroutí
                        Vzlétne nové Apollo?

Skončí i vývoj raket Ares, nahradí je soukromé stroje.Vyšší rozpočet, soukromé rakety

Bílý dům nyní chce, aby se NASA zaměřila na jiné projekty, například výzkum změny klimatu, vývoj nových technologií či programu, který jednou umožní výpravu lidské posádky k asteroidům. Výzkum má mimo jiné směřovat k vývoji levnějších a jednodušších způsobů dopravy ve vesmíru, například robotických stanic vyrábějících přímo na Měsíci palivo pro budoucí rakety.

Rozpočet vesmírné agentury se má během příštích pěti let zvýšit o šest miliard dolarů, které podpoří především investice soukromých společností do vývoje raket a vesmírných lodí. NASA si je má pronajímat. Zatím však není jisté, zda Kongres návrh schválí.

ČTĚTE TAKÉ: NASA chce lety astronautů svěřit soukromým firmám

V roce 2011 má NASA hospodařit s rozpočtem 19 miliard dolarů, letos disponuje 18,3 miliardy dolarů. Peníze mají být ale investovány hlavně do vědy a méně do vesmírných výprav.

Buzz Aldrin rozhodnutí vítá

Buzz Aldrin na snímku ze slavné éry Apolla 11.Novou koncepci přivítal mimo jiné v písemném prohlášení Buzz Aldrin z posádky Apolla 11, po Armstrongovi druhý muž na Měsíci: „Jednoznačně podporuji směr, jímž prezident chce, aby se NASA ubírala. (...) Na Měsíci jsme už byli - před nějakými čtyřiceti lety. Důraz na snížení nákladů na cesty do vesmíru a na vývoj klíčových technologií, která nás dostanou dál a rychleji, je přesně to, co naše země potřebuje, aby si udržela postavení lídra kosmického výzkumu po zbytek tohoto století."

Aldrin také vítá větší snahu o zapojení soukromých subjektů. Zároveň zdůrazňuje, že dlouhodobým cílem NASA i dalších kosmických agentur by měla být pilotovaná výprava na Mars.

Šéf NASA Charlie Bolden uvedl, že i přes finanční škrty v některých oblastech zůstane americký Národní úřad pro letectví a vesmír "motorem inovace". Někteří členové Kongresu však rozhodnutí Bílého domu nepřijali s nadšením. Republikánský senátor Richard Shelby označil nové plány za smrt vesmírných výprav.

Plán na vyslání astronautů na Měsíc do roku 2020 byl podle expertů předražený a zastaralý. NASA do něho vložila již 9,1 miliardy dolarů. "V tom nešlo pokračovat," podotkla bývalá astronautka Sally Rideová.

Foto: NASA

Autor: ČTK

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ