Výpadek činnosti a následnou ztrátu sondy Mars Global Surveyor, která deset let kroužila na oběžné dráze kolem Marsu, způsobila ztráta energie zaviněná selháním lidského faktoru. K tomuto závěru dospěli ve své předběžné zprávě odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Sonda vstoupila na počátku listopadu loňského roku do klidového stavu kvůli problémům se solárními panely a výpadku energie z baterií. Primární chyby se však podle v pátek zveřejněné analýzy údajně dopustili specialisté z programu výzkumu Marsu, kteří při aktualizaci dat způsobili nesrovnalosti v paměťové složce přístroje. Sondě poslali vylepšený software, jenž měl synchronizovat práci dvou procesorů. Nový program přepsal dva paměťové soubory přístroje, což způsobilo, že družice nasměrovala své solární panely přímo na Slunce. Baterie se přehřály a sonda se následně vypnula.
Následné pokusy pracovníků NASA znovu s ní navázat kontakt skončily bezúspěšně a úřad letos v lednu pátrání po zmizelém přístroji v hodnotě 154 milionů dolarů (zhruba 3,2 miliardy korun) oficiálně ukončil.
Od roku 1996, kdy sonda Mars Global Surveyor začala kroužit okolo "rudé planety", poslala na Zemi více než 240.000 snímků, které vědcům pomohly dojít mimo jiné k poznatku, že na Marsu bývala voda v tekutém stavu. Na základě analýz fotografií byla také vybrána místa, na nichž by v budoucnu mohla přistát pozemská plavidla.
Foto: archiv