Při výzkumu v Mikulčicích na Hodonínsku objevili archeologové pozůstatky keltské a také velkomoravské osady. Jejich bádání skončilo v uplynulých dnech po dvou letech prací. Sídliště se našla čtyři kilometry od hradiště Valy, které bylo jedním z významných center Velkomoravské říše.
"Obě osady jsme objevili při záchranném výzkumu v místě, kde budou jednou stát rodinné domky. Nalezené velkomoravské sídliště patrně kdysi tvořilo zázemí pro hradiště Valy, jemuž mohlo dodávat potraviny," řekl archeolog Marian Mazuch.
V okolí hradiště bylo patrně více podobných vesnic. Mikulčická osada je ale zatím první, kterou se vědcům podařilo najít.
Ještě před vznikem Velké Moravy měli v Mikulčicích své domy v druhém století před naším letopočtem Keltové. V sedmém století se pak v této oblasti usadili Slované. Archeologové nalezli nejen základy jejich staveb, ale i zbytky keramiky a předměty denní potřeby.
K největším zajímavostem patří četné obilnice - jámy hruškovitého tvaru, v nichž si obyvatelé osady schovávali úrodu.
Valy tvoří vlastní hradiště s předhradími a přilehlou sídelní aglomerací. Hlavní hrad se zvedá téměř sedm metrů nad okolní terén. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Výsledek dosavadních výzkumů prezentuje stálá expozice v archeologickém areálu.
Ilustrační foto: archiv