Archeologové objevili sklepy možná ze 16. století

Věda a technika
16. 11. 2017 19:11
První fázi záchranného archeologického výzkumu archeologové provádějí na parkovišti (ilustrační foto).
První fázi záchranného archeologického výzkumu archeologové provádějí na parkovišti (ilustrační foto).

Archeologové našli v centru Ostravy sklepy domů postavených možná už v 16. století. Budovy byly součástí tehdejšího centra města, pozemky patřily k nejdůležitějším. Před víc než 70 lety ale byly objekty zbourány a sklepy zasypány. Dnes je nad nimi parkoviště. Informovala mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě Petra Batková.

První fázi záchranného archeologického výzkumu archeologové provádějí na parkovišti mezi ulicemi Velká, Muzejní a Pivovarská v centru Ostravy. "Cílem je především zjištění stavu dochování sklepů, které patřily k původní domovní zástavbě podél Velké ulice," uvedla. Dodala, že představitelé ostravského magistrátu chtějí získané poznatky využít pro plánovaný projekt nové zástavby. Místo parkoviště by měly být byty, obchody, restaurace i podzemní parkoviště.

Prostor dnešního parkoviště zaujímá plochu původně osmi městských parcel mezi ulicemi Velká, Muzejní a Pivovarská. Těsné sousedství s náměstím, centrem středověkého města, a poloha podél ulice Velké napovídá, že už od počátku založení města v roce 1267 patřily tyto parcely mezi nejvýznamnější. Ulice Velká byla původně důležitou komunikační tepnou spojující náměstí s Hrabovskou bránou. Majitelé domů vystavěných na uvedených parcelách byli velkoměšťany. Disponovali právem vařit a prodávat pivo, což patřilo ve středověku i později k velmi výnosným činnostem.

Význam sledovaných domů později ale klesal. Ve druhé polovině 19. století se zde začaly koncentrovat hospody, putyky, kabarety, šantány i vetešnictví. Po roce 1955 byly tyto domy postupně demolovány. "Jednalo se o velkou ztrátu. Soubor staveb, které v moderní době neprošly žádnou radikální přestavbou, představoval jedinečný doklad vývoje města před jeho proměnou v důsledku rozvoje těžby uhlí a industrializace," řekl ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Prvotní bádání ukázala, že část sklepů v úrovni domovní fronty Velké ulice může pocházet z renesančního či barokního období. Archeologické práce předpoklad potvrdily. Archeologové už odstranili suť ze sklepů bývalých domů označených čísly 54 až 56. "Sklepy se nacházejí v poměrně dobrém stavu. Demolicí byly zničeny vrchní části kleneb, aby mohly být zaplněny jednotlivé místnosti," uvedla mluvčí. Dodala, že zásyp sklepů obsahuje například kusy podlah se secesními dlaždicemi, patky podloubí. Dále také předměty přibližující dobu existence budov, například skleněné lahve, kostry kol, součást výčepního zařízení.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ