Archeologové objevili tisíce <span>antických mincí</span>

Věda a technika
10. 10. 2007 18:15
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografiePortugalští archeologové našli při vykopávkách starověké římské vesnice na severovýchodě země na jednom místě více než 4 500 tisíce antických mincí ze 4. století. Peníze jejich původní majitel ukryl v měšci ve zdi kovárny, ale pak si je už nikdy nevyzvedl.

Antonio Sa Coixao, který archeologický výzkum u městečka Coriscada, asi 300 kilometrů od Lisabonu, vede, hodlá všechny mince poslat pracovníkům univerzity ve francouzském Lyonu. Ti je očistí a přesně určí, o jaká platidla jde. Už teď jasné, že měděných a bronzových mincí je přesně 4526.

Původní vlastník malého pokladu své peníze ukryl v duté příčce v domě, který patřil místnímu kováři. Pak si je ale z neznámých důvodů nevyzvedl a na denní světlo je odborníci vytáhli až nyní.

Archeologové už v Coriscadě odkryli zbytky několika staveb - mimo jiné lázní a rozlehlého domu, jež měl vytápění a podlahy zdobené pestrobarevnými mozaikami. Vykopávky budou na místě pokračovat ještě několik let.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ