Archeologové objevili v Mladé Boleslavi labyrint chodeb
19.11.2009 13:12
Pod mladoboleslavským Staroměstským náměstím se skrývá rozsáhlý labyrint chodeb a podzemních prostor. Je z větší části vytesán do skály a pochází patrně ze 17. století. Nové doklady o vývoji osídlení města od 11. století do současnosti přinesl letošní archeologický výzkum. Labyrint bude mimořádně zpřístupněn veřejnosti 20. a 21. listopadu.
Archeologové zkoumali místo někdejšího městského domovního bloku v centru Mladé Boleslavi, kde chce město vybudovat podzemní garáže. Sondy v létě potvrdily vysokou archeologickou hodnotu tohoto prostoru. Navázal na ně proto v září výzkum, který měl zdokumentovat místa ohrožené plánovanou výstavbou a zachránit archeologické nálezy. Výzkum zaplatilo město.
ČTĚTE TAKÉ: Hradčanské náměstí skrývalo zbytky románského domu
Archeologové objevili četné nálezy z 11. až 13. století, tedy z doby před založením města. Našli také pozůstatky sedmi různě starých kamenných domů, z nichž alespoň jeden je pravděpodobně pozdně středověkého původu. Ze čtyř odpadních jímek a tří studen odborníci získali unikátní soubor dřevěných předmětů, které se zachovaly jen díky uložení v mokrém prostředí bez přístupu vzduchu. Byla mezi nimi například kuchyňská vařečka z 15. století.
Rozsáhlá sklepení
Nejpřekvapivějším byl ale nález rozsáhlých sklepů a podzemních prostor, které byly jenom z části zasypané. Všechny sklepy jsou vícepodlažní a jejich spodní patra jsou vyhloubena v pískovci.
Sklepení by mohla pocházet ze 17. století, ale jejich datování archeologickými metodami není podle Michala Bureše z obecně prospěšné společnosti Archeo Pro možné. Některé z nich se však používaly ještě těsně předtím, než byl domovní blok na sklonku druhé světové války poničen náletem a následně zbourán.
K pozoruhodným nálezům náleží také stříbrný korál z 11. až 12. století, dvě keramické madonky s Ježíškem z 15. století, množství renesančního skla včetně pohárů a mince. K netradičním výsledkům archeologického výzkumu patří i přesná lokalizace místa dopadu letecké bomby z roku 1945.
Foto: ČTKDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.