Zplodiny z průmyslové výroby a lesních požárů se působením asijských monzunových větrů dostávají do vyšších vrstev atmosféry a vzdušné proudění je roznáší po celé zeměkouli. Zjistil to mezinárodní tým pod vedením odborníků z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry pomocí satelitních měření a počítačových modelů.
Stoupavé vzdušné proudy jsou typické především pro tropické oblasti. O obdobné roli monzunů ve vyšších zeměpisných šířkách severní polokoule klimatologové dosud pouze spekulovali.
ČTĚTE TAKÉ: Čína kritizuje Západ za znečišťování ovzduší
Aby odlišili vliv monzunů od jiných dějů v atmosféře, vědci se zaměřili na sledování osudu kyseliny kyanovodíkové. Ta vzniká především při spalování dřeva a další biomasy. Ve stoupavých proudech z tropických oblastí je její koncentrace nízká, protože vznikají nad oceánem. Její výskyt ve stratosféře ve výšce mezi 30 a 40 kilometry proto lze přičíst na vrub právě vzdušné cirkulaci spojené s letními monzuny.
Satelitní měření odhalila, že kyseliny kyanovodíkové je ve stratosféře skutečně dost a její množství se zvyšuje právě v monzunové sezoně nad rozsáhlými oblastmi Asie.
Počítačové simulace ukazují, že škodliviny ve stratosféře mohou cirkulovat řadu let. Některé se postupně rozloží, jiné se mohou dostat zpět do nižších vrstev atmosféry na opačném konci světa. Kolem zeměkoule tak putují saze, oxid siřičitý, oxidy dusíku a další zplodiny průmyslové výroby, která je v řadě asijských zemí stále intenzivnější. Čína, Indie nebo Indonésie tak přispívají ke znečištění i v dalších oblastech.
Výsledky výzkumu zveřejnil ve své on-line verzi časopis Science.
Foto: profimedia.cz, Science/AAAS