Astronauti opevnili stanici proti kosmickému smetí

Věda a technika
31. 5. 2007 08:21
bez popisku 11272
bez popisku 11272

Ruští astronauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov úspěšně dokončili plánovanou část práce na vnější ochraně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Během výstupu do volného prostoru trvajícího pět a půl hodiny připevnili na vnější povrch stanice pět z celkem 17 ochranných panelů proti vesmírnému prachu a "kosmickému smetí" z raket, a vyměnili poškozený kabel antény pro satelitní navigaci. Oznámilo to v noci na čtvrtek řídící středisko letu v americkém Houstonu.

"Všechno bezchybně klapalo," prohlásil mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Houstonu.

Oba kosmonauti vyrazili na pracovní "vesmírnou procházku" se zpožděním asi tři čtvrtě hodiny, protože měli problémy s komunikační technikou. Zpoždění však dohnali a splnili všechny plánované úkoly, na které měli s rezervou vyčleněno šest hodin. Asi půl hodiny času tak ještě ušetřili. Americká astronautka Sunita Williamsová zůstala na palubě ISS, aby mohla oběma mužům venku podle potřeby poskytnout veškerou podporu.

Během dalšího výstupu členů stálé posádky ISS mimo orbitální komplex, který je naplánován na příští středu, by Kotov s Jurčichinem měli pokračovat v montáži ochranných panelů. Ty jsou velké asi jeden metr čtvereční a na Zemi váží sedm až deset kilogramů. Panely na ISS přivezl loni v prosinci raketoplán Discovery.

Velitel posádky Jurčichin byl již dříve jednou na ISS v rámci krátké návštěvy v americkém raketoplánu. Palubní inženýr Kotov do tohoto letu nikdy ve vesmíru nebyl. Je však 100. kosmonautem, kterého Rusko, respektive Sovětský svaz, do vesmíru vyslalo.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ