Pohled do vesmíru
Astronomické foto dne v NASA: snímek Měsíce, na němž se podíleli i Češi
05.02.2020 08:24
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil Měsíc zobrazený ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Na vzniku snímku se podíleli také Češi.
"Dva ze sedmi spoluautorů této unikátní mozaiky, která astronomy dovedla k určení přesných informací o dopadnuvším tělese na Měsíc, jsou Češi," sdělil v prohlášení astronom Petr Horálek. Český překlad anglického popisku ke snímku z webu NASA zveřejnila Česká astronomická společnost na svém portálu astro.cz.
Snímek dne nazvaný Lunar Eclipse Perspectives (Perspektivy zatmění Měsíce) tvoří záběry souputníka Země, pořízené 21. ledna 2019 v americkém státě Georgia, Dominikánské republice, Kapverdách, na španělských Kanárských ostrovech, Německu, Rakousku a Česku. Tehdy během úplného zatmění Měsíce teleskopy v řadě zemí zaznamenaly, že do lunárního povrchu narazil meteorit.
Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně, což dokládá povrch posetý krátery. Odborníci se tehdy shodli na tom, že dopad byl vůbec první, který se podařilo zpozorovat během měsíčního zatmění. Zemi v takovýchto případech na rozdíl od Měsíce chrání atmosféra, ve které meteority ve většině případů shoří.
Horálek loni v lednu k lunární události poznamenal, že dopad se podařilo zaznamenat Liboru Hašplovi z Velkého Oseku nebo členům astronomického kroužku na pardubické hvězdárně. Sám úkaz snímal na kapverdském ostrově Boa Vista teleobjektivem. Kratičký záblesk je také patrný na videu z brněnské hvězdárny a planetária. Právě Hašpl a Horálek jsou spoluautory snímku, který dnes NASA zveřejnil.
Není to poprvé, co NASA jako astronomický snímek dne použil fotografii českého autora. V minulosti tohoto úspěchu dosáhli Pavel Spurný z Astronomického ústavu v Ondřejově, Jan Šafář z brněnské hvězdárny nebo Horálek, jehož fotografie jako astronomický snímek dne publikoval NASA již více než dvacetkrát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.