Astronomové z Coloradské univerzity objevili na Marsu důkazy po obřím jezeře z doby před 3,4 miliardy let. Vzniklo v období, kdy už planeta měla být podle našich dosavadních znalostí chladná a suchá.
Jezero se podle amerických astronomů kdysi rozlévalo v asi 50 kilometrů dlouhém kaňonu, který vyfotografovala družice Mars Reconnaissance Orbiter. Pokrývalo plochu 207 kilometrů čtverečních a hluboké bylo asi 450 metrů.
Analýza snímků odhalila pozůstatky pláží, které vodní plochu obklopovaly, a širokou deltu zformovanou usazeninami. Podle Di Achilla je to první jednoznačný důkaz pobřeží na povrchu Marsu.
Datace jezera do doby před 3,4 miliardy let však staví na hlavu dosavadní znalosti o vývoji rudé planety. Vědci se až dosud domnívali, že vlhkým a teplým obdobím Mars prošel před 4,1 až 3,7 miliardy let, kdy byl jeho povrch bombardován velkými meteority a skrápěly ho rozsáhlé povodně. Poté na něm zavládlo suché a chladné období.
Podle Di Achilla jezero zmizelo tak, že se buď vypařilo, nebo zmrzlo a led se postupně přeměnil ve vodní páru. Vědci se nyní chtějí zaměřit hlavně na zkoumání pozůstatků delty někdejšího jezera, kde se mohly ukládat biologické prvky svědčící o výskytu života na Marsu. „Na Zemi jsou delty a jezera vynikajícími sběrači a konzervátory známek minulého života. Pokud někdy na Marsu život vznikl, delty mohou být klíčem k rozluštění biologické minulosti Marsu," věří Di Achille.
Foto: G. Di Achille, University of Colorado