Astronomové našli nejstarší a <span>nejvzdálenější vodu</span>

Věda a technika
24. 4. 2009 08:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Čtveřice snímků zdroje záření, uprostřed galaxie v roli gravit. čočky.Astronomové objevili nejvzdálenější důkaz o výskytu vody v kosmu. Proud horké páry byl zachycen v galaxii, která se nachází téměř 20 miliard světelných let od Země.

Objev na konferenci v britském Hatfieldu zveřejnil vedoucí výzkumného týmu John McKean z Nizozemského institutu pro radioastronomii.

McKean a jeho kolegové ho učinili pomocí obřího radioteleskopu v německém Effelsbergu během pozorování velmi vzdáleného koutu vesmíru. Ve středu tamní galaxie zachytili slabý, ale stálý radiový signál. Pocházel od molekul vodní páry, které podle McKeana vylétávaly obrovskou rychlostí s největší pravděpodobností ze supermasivní černé díry. Tento proud páry prý zářil desettisíckrát jasněji než naše Slunce.

Rozkmitané vodní částečky vysílaly mikrovlnné záření, které vědci zachytili pomocí takzvaného efektu gravitační čočky. Tato metoda využívá gravitačního pole kosmických těles jako čočky, jež přibližuje světlo vysílané vzdálenými objekty.

Toto záření podle objevitelů pocházelo ze samých počátků vesmíru. Vzniklo asi 2,5 miliardy let po velkém třesku. "Záření, které jsme zachytili, potřebovalo 11,1 miliardy let, aby dosáhlo Země," prohlásil McKean. Jelikož se vesmír za tuto dobu rozpínal, odhaduje, že se nyní tato oblast nachází 19,8 miliardy světelných let od naší planety. Pozorování McKeanova týmu již potvrdili američtí astronomové z Nového Mexika.

Podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti je tento objev významný tím, že potvrzuje, že molekuly vody byly už v mladém vesmíru: "Popsaný objev není převratný v tom, že v galaxiích je obsažena voda, ale v tom, že voda byla pozorována tak daleko, a tedy v tak raném stadiu vývoje vesmíru."

Foto: profimedia.cz, John McKean/HST Archive data

Autor: ČTK

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ