Astronomové každoročně mapují světelné znečištění po celém světě. Projekt Globe at Night nabízí možnost zapojit se do pozorování každému zájemci. Je to jednoduché. Stačí, když se pozorovatel mezi 3. a 16. březnem 2010 podívá na souhvězdí Orion a s pomocí přiložených mapek zjistí, jak slabé hvězdy je schopen na obloze pozorovat.
Světelné znečištění noční oblohy je jeden z největších problémů dnešního světa. Velké aglomerace v noci chrlí do prostoru nadmíru přebytečného světla, které se rozptyluje v atmosféře a škodí lidem i přírodě. Ve velkých městech navíc takřka znemožňuje pozorování nebeských těles.
ČTĚTE TAKÉ: Jablonec se ponořil do tmy. Měřil se světelný smog
Pokud se chcete do pozorování zapojit, mezi 3. a 16. březnem 2010 asi hodinu po západu Slunce vyhledejte souhvězdí Orion a porovnejte noční oblohu s oblohou vyobrazenou na mapách v pracovním listě. Je třeba také zjistit souřadnice pozorovacího stanoviště a výsledky se všemi nezbytnými údaji zaslat organizátorům.
Organizátoři upozorňují pozorovatele, aby při pozorování rozhodně nepoužívali žádné bílé světlo. Budou-li porovnávat počet stálic viditelných v souhvězdí Orionu, mohou si posvítit nanejvýš tlumeným červeným svítidlem, například "blikačkou" z jízdního kola. Měli by také před započetím pozorování alespoň patnáct minut setrvat na pozorovacím stanovišti, aby si jejich oči dostatečně zvykly na tmu.
Další informace a dokumenty stejně jako český leták s pozorovacími pomůckami a instrukcemi získají zájemci na webu brněnské hvězdárny.
Foto: Karel Šanda, Globe at Night