<span>Avia S-92:</span> příběh "Turbíny"

Věda a technika
25. 4. 2008 21:11
Seriál Válečná technika.
Seriál Válečná technika.

První československá proudová stíhačka Avia S-92.V sobotu se po zimní přestávce otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Server TÝDEN.CZ připravil seriál o pěti nejvzácnějších letadlech, která návštěvníci najdou v tamějších hangárech. Muzeum letos slaví čtyřicáté narozeniny.

Vrtulím u bojových letadel začala zvonit hrana v roce 1944. Tehdy nacistické Německo poslalo do boje první proudové stíhačky Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Elegantní stroje představovaly absolutní špičku tehdejší techniky.

FOTOGALERII NAJDETE ZDE 

"Bylo to velice rychlé, mohutně vyzbrojené letadlo. Piloti říkali, že bylo náročné na pilotáž. Zvlášť při vysokých rychlostech museli letci zápasit s velkými silami v řízení. Na svojí dobu to však byl špičkový stoj," říká Jan Sýkora, kurátor leteckých sbírek kbelského muzea. V Protektorátu Čechy a Morava se letadlům, kterým chyběla do té doby zcela nezbytná vrtule, lidově říkalo "Turbína".

Avia S-92

 

Pilotní prostor Avie S-92.

Motor: 2 x Jumo 004B-1 s tahem 8,8kN
Maximální rychlost:  870 km/h 

Dějiny prvních československých proudových stíhaček se začaly psát s koncem 2. světové války. Na letištích totiž zůstalo mnoho poškozených Messerschmittů Me 262 Schwalbe či jejich draků. Navíc se za okupace v Avii stavěly přídě těchto letadel a další díly. Protektorátní továrny v Československu vyráběly i součásti motorů Jumo 004. Už v září 1945 bylo rozhodnuto pokračovat ve vývoji těchto strojů a zkompletovat co nejvíce proudových stíhaček. Události nabraly rychlý spád. Do Vánoc byla první "Turbína" hotová a 27. srpna 1946 ji zkušební pilot Antonín Kraus zalétal.

Na počátku padesátých let vznikla 5. stíhací letka. Československo tak vstoupilo do elitního klubu zemí, jejichž letectva tehdy měla ve výzbroji proudové stroje. Úkolem letky bylo připravovat piloty na řízení proudových letadel, armáda převzala sedm jednomístných a pouhé tři dvoumístné „Turbíny". Z nich pak piloti přesedlali na sovětské MiGy 15.

Historici se dodnes přou o to, jestli unikátních letadel nevzniklo více. Kbelské muzeum má obě verze proudového stroje. Dvojmístná Avia CS-92 je však v depozitáři, ukrytá před zraky návštěvníků.

K TOMUTO TÉMATU ČTĚTE: Spad S-VII: Francouz ve službách mladé republiky
K TOMUTO TÉMATU ČTĚTE: Letov Š-2: první československé vojenské letadlo
K TOMUTO TÉMATU ČTĚTE: Iljušin Il-2: zbraň létajících tankistů
K TOMUTO TÉMATU ČTĚTE: Avia S-199: mezek, který zachránil stát Izrael

Foto: Tomáš Nosil, archiv VHÚ

Autor: - ttm -

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ