Lék používaný dosud k potlačování imunity při transplantaci orgánů dokáže významně prodloužit život. Zatím alespoň u myší. Jeho účinná složka pochází z bakterií žijících na Velikonočním ostrově. Odborníci ze tří amerických výzkumných center o tom informují v dnešním vydání časopisu Nature.
Vědci lék podávali myším, jejichž věk odpovídal lidským šedesáti rokům. Průměrná délka života se u samců zvýšila o 28 procent a u samic o 38 procent. Dosud byl přitom znám jediný způsob, jak hlodavcům prodloužit život, a to přísnou úpravou jídelníčku.
„Zázračnou" látkou je rapamycin. Byl objeven v 70. letech na Velikonočním ostrově, kde ho vyrábějí půdní bakterie. Původně byl využíván jako prostředek proti plísním, ale později se zjistilo, že je vhodný i pro imunosupresívní léčbu, protože potlačuje nežádoucí imunitní reakce.
Když byl Rapamycin experimentálně aplikován u tří skupin nižších organismů, kvasinek, hlístic a octomilek, ukázalo se, že také zpomaluje proces stárnutí. Nyní se podařilo dokázat, že účinkuje i u hlodavců. Je to vůbec poprvé, kdy se u savců podařilo zpomalit proces stárnutí pomocí jediné látky.
Studii v Nature doprovází článek dvou odborníků na výzkum procesu stárnutí Matta Kaeberleina a Briana K. Kennedyho z univerzity ve Washingtonu. Na otázku, zda tento objev může být prvním krokem k dlouhověkosti u lidí, odpovídají, že docela dobře může. Hned v úvodu ovšem varují případné zájemce, kteří by si užíváním rapamycinu chtěli prodloužit život. "Potenciální imunosupresívní účinky této látky jsou samy o sobě dostatečným důvodem k opatrnosti," říkají. Zájemce o dlouhověkost by si tak pomocí rapamycinu mohl život naopak výrazně zkrátit.
Velikonoční ostrov leží ve východní Polynésii a je znám svými obřími kamennými sochami. Ve zdejším jazyce se ostrov jmenuje Rapa Nui - odtud je odvozen název léku.
Foto: profimedia.cz