Ptačí říše
Berlínská příroda se stala rájem slavíků

29.05.2019 10:40

Prapravnučka britského přírodovědce Charlese Darwina jednou večer v Berlíně nemohla usnout, když ke svému velkému překvapení na okně náhle zaslechla tlukot slavíka. Britská vlast Sarah Darwinové totiž zaznamenává výrazný pokles populace tohoto hnědého ptáčka obyčejného zjevu, avšak se zlatem v hrdle.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

"na stovkách hektarů"
Trochu přesněji, celkem současně 29.000 hektarů lesní plochy (z celkových 89.200 hektarů plochy Berlínu) - neboli zhruba třetina celé plochy.

A ten současný stav sahá zpět až do roku 1915, kdy se uzavřel tzv. Dauerwaldvertrag, neboli smlouva o trvalém lesu.*

Další možná zajímavostí je, že to bylo roku 1920 kdy došlo usnesením Pruské vlády k stanovení plochy Berlínu, která je takřka ta samá dnes. Vznikem tzv. "Velko-Berlínu"** v roce 1920 se Berlín po New Yorku a Londýnu stal nejlidnatější obcí Světa, s tenkrát více než 4 milióny obyvatel (a také nemalým průmyslem - například se v Berlínu vyrábělo mj. lokomotívy).

Po válce roku 1945, neboli po NSDAP, kde vedoucí byli převážně z předešle habsburských oblastí, to bylo méně než 3 milióny obyvatel, a i průmysl sotva nějaký i důsledkem toho rozdělení - mezitím co například Stalin chtěl zákaz Pruska, byť spolupracoval s nacisty ještě po začátku světové války a nacisty vyhnaný například předseda Pruské vlády Otto Braun šel do exilu, a nacisté neměli ani mandát k tomu když například zrušili pruské občanství. Ale aspoň ten Dauerwaldvertrag stále je.

*
https://de.wikipedia.org/wiki/Dauerwaldvertrag
**
https://de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9F-Berlin

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov