Biologové varují: Rozmanitost života klesá stále rychleji
02.05.2010 07:20 Původní zpráva
Nejpozději letos mělo podle slibů daných vládami zemí celého světa dojít ke snížení tempa, jakým vymírají biologické druhy a zhoršují se další měřítka biologické rozmanitosti. Nestalo se tak. Biodiverzita se snižuje naopak stále rychleji.
Biologická rozmanitost není dána pouze počtem druhů. Úmluva o biologické rozmanitosti z roku 1992, kterou dosud podepsalo 193 zemí, proto zmiňuje také nutnost ochrany genetické rozmanitosti a různorodosti ekosystémů. Signatáři úmluvy se v roce 2002 zavázali k tomu, že budou usilovat o významné zpomalení úbytku biodiverzity do roku 2010. Mezinárodní tým 45 biologů nyní v on-line verzi časopisu Science publikoval analýzu dokládající, že tento cíl nebyl splněn.
ČTĚTE TAKÉ: Z vesmíru zpět na Zemi. Rok 2010 patří biodiverzitě
Biologové pracovali s daty od roku 1970 a sledovali celkem 31 indikátorů biologické rozmanitosti - například počet druhů, velikost populací, rychlost odlesňování nebo intenzitu mořského rybolovu.
Zaznamenali pouze lokální zlepšení v některých chráněných oblastech, celková situace je však čím dál horší, protože tlaky, které k poklesu biodiverzity vedou, jsou stále silnější. Od roku 1970 se například zmenšil rozsah mangrovových pobřežních porostů o dvacet procent a plocha, kterou pokrývají zdravé korálové útesy, se zmenšila o čtyřicet procent.
Dnes je chráněno asi dvanáct procent pevniny, zdaleka ne všechna území jsou ale spravována tak, aby v nich biodiverzita skutečně neklesala. A z plochy oceánů se alespoň mírné ochraně těší jen jedno procento. Ohrožena vyhynutím je čtvrtina až třetina druhů savců, ptáků a obojživelníků, které lidstvo využívá jako zdroje potravy nebo z nich získává látky důležité pro medicínu.
Mnoho slov, málo činů
Podle autorů si vlády nepočínají příliš efektivně a mnoho úsilí padlo nazmar kvůli špatným rozhodnutím a byrokratickým překážkám. Mnohdy po silných slovech nenásledují činy. Například více než osmdesát procent vlád slíbilo, že bude bojovat s invazními druhy, které škodí původním ekosystémům, skutečnou aktivitu však nevyvinula ani polovina z nich.
Pokles biodiverzity je do značné míry způsoben ekonomickým vzestupem třetího světa. Potíže spojené s průmyslovou výrobou, rozvojem dopravy a růstem měst se tak týkají stále větší části světa.
Biodiverzita přitom není jen estetickou kategorií, jiným pojmem pro „krásnou a bohatou přírodu". Je důležitá i ze zcela praktických důvodů. V přírodě vše souvisí se vším, úbytek druhů a narušení vztahů v ekosystémech proto mohou mít dalekosáhlé důsledky pro koloběh živin, čistotu vody, kvalitu půdy a další faktory, které bezprostředně ovlivňují i kvalitu lidského života.
Další setkání signatářů Úmluvy o biologické rozmanitosti se uskuteční v říjnu v Japonsku.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.