Vědci objevili
Britské strašilky netouží po sexu, samičky si vystačí samy
21.08.2019 06:00 Původní zpráva
Biologové řeší záhadu jednoho druhu strašilky, která byla mezi lety 1910 - 1935 dovezena na britské ostrovy z Nového Zélandu. Hmyz se tam totiž stal asexuálním, populaci tvoří jen samičky, které si vystačí samy. Zprávu přinesl server The Guardian.
Strašilka s latinským názvem Clitarchus hookeri se usadila na souostroví Scilly, kam se dostala díky rostlinám, jež byly z Nového Zélandu převezeny. Novozélandští biologové z Massey University teď ale zjistili, že strašilky se někdy v průběhu posledních sto let na ostrovech Scilly zcela vzdaly sexu a začaly se reprodukovat asexuálně.
Celá populace tohoto hmyzu je na Scilly samičí. "Je možné, že na ostrovy nebyli přivezeny žádní samečci nebo se mohlo stát, že během expanze na novém místě samečci zkrátka nezvládali držet krok. Doba sto generací je u mnohobuněčných organismů poměrně krátká na to, aby došlo k evoluci asexuality," láme si nad zjištěním hlavu Mary Morgan-Richardsová z Massey University, expertka na evoluci ve volné přírodě.
Se svým týmem porovnala populaci strašilek na Scilly s populací jejich předků, kteří žili na Taranaki, západním novozélandském ostrově. I když populace na Novém Zélandu žila v podobném prostředí s podobnými zdroji potravy, tak na rozdíl od britských strašilek se stále rozmnožoval sexuálně a produkovala stejný počet samečků a samiček.
Pár jedinců Clitarchus hookeri tak vědci převezli ze Scilly na Nový Zéland do kontrolovaného uzavřeného prostoru, aby je mohli studovat. S místními samečky došlo k páření bez problémů, nicméně vajíčka, jež britské samičky vyprodukovaly, byla z 98 procent samičí. Bariéra sexuálního rozmnožování tak přetrvala.
Pár samečků se na Scilly mohlo narodit, to ale podle Morgan-Richardsové bylo spíše příčinou mutace. "Novozélandští samečci se s nimi pářili, samičky je tedy neodehnaly. Jedná se o velmi nedávný přechod k asexualitě, takže si samičky ještě nevyvinuly žádné chování spojené s asexualitou," doplnila Morgan-Richardsová.
Se svými kolegy tak bádá nad tím, jestli vůbec zůstává sex pro tento druh něčím výhodným. Domnívají se, že z evolučního hlediska je pro samičky výhodnější reprodukovat se samy, ušetří tím čas a energii. To vše ale bude předmětem nadcházejících studií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.