Brněnská výstava <span>připomíná Darwina</span> a jeho evoluční teorii

Věda a technika
9. 5. 2009 09:00
Latimérie se proslavila jako živoucí fosilie. Zapomněla vyhynout.
Latimérie se proslavila jako živoucí fosilie. Zapomněla vyhynout.

Latimérie se proslavila jako živoucí fosilie. Zapomněla vyhynout.Charlese Darwina a jeho teorii přírodního výběru představuje nová výpravná expozice Moravského zemského muzea v Brně. Lidé na výstavě najdou vzácné přírodniny, například preparovaná zvířata a živé rostliny, nebo diorama tropického pralesa a galapážského ostrova.

Výstava připomíná 200. výročí Darwinova narození a 150. výročí vydání jeho slavného díla O původu druhů přírodním výběrem. K zajímavostem patří model plachetnice Beagle, na níž se Darwin plavil kolem světa. Zájemci mohou dokonce vstoupit na palubu lodi.

Úvodní část výstavy je věnována vymírání druhů. Názornou ukázkou je vzácný exemplář holuba stěhovavého, jeden z mála, který se zachoval v českých sbírkách. Unikátem je preparát dronta mauricijského, známějšího pod lidovým názvem blboun nejapný. Naopak bohatství přírody na Zemi symbolizuje stěna pokrytá stovkami různých motýlů.

Výstava se podrobně věnuje Darwinově cestě kolem světa.Jako typický příklad živoucí fosilie je na výstavě model lalokoploutvé hlubinné ryby latimérie podivné. Další zajímavostí jsou třeba masožravé rostliny. "Mezi nejvzácnější exponáty jednoznačně patří exemplář houby Cyttaria darwinii. Darwin ho přivezl z Ohňové země a díky němu mají návštěvníci jedinečnou možnost pocítit dotek Darwinovy doby a ducha," uvedla mluvčí muzea Eva Pánková.

Stěžejní část výstavy představuje Darwinovu plavbu kolem světa. Velkoplošná dioramata představují dva biotopy, které na mladého badatele nejvíce zapůsobily: jihoamerický prales a galapážský ostrov. Jejich součástí jsou preparovaná zvířata včetně dospělé želvy sloní.

Výstava v Pavilonu Anthropos potrvá do ledna 2010. Doprovodný program zahrnuje přednášky a projekce.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ