Brněnští vědci dovedou sledovat <span>molekuly v buňce</span>

Věda a technika
30. 12. 2008 18:06
V Brně přišli na to, jak pomocí laseru sledovat molekuly v buňce.
V Brně přišli na to, jak pomocí laseru sledovat molekuly v buňce.

V Brně přišli na to, jak pomocí laseru sledovat molekuly v buňce.Vědci z brněnské Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR vyvinuli novou metodu pro sledování procesů odehrávajících se uvnitř buněk. Umožňuje jim dostat se až na úroveň molekul, což při studiu živých buněk v reálném čase dosud nebylo možné.

Novinka by měla přinést pokrok v medicíně i biotechnologiích. Umožní například vývoj nových antibiotik, léků proti rakovině či pesticidů, uvedl dnes Jiří Damborský z Masarykovy univerzity.

Vědci díky novému postupu dosáhli prvních výsledků. "Novou metodou se již podařilo s vysokou přesností stanovit rychlost pohybu molekul vody, které proteiny v živých buňkách obklopují," řekl Damborský. Velmi cenné je podle něj to, že nová metoda pochází výhradně z dílny českých vědeckých pracovišť.

Dění odehrávající se v buňce výzkumníci sledují pomocí speciálně upravené bílkoviny, do níž vloží molekulární sondu, podobně jako se vkládá klíč do zámku. "Molekulární sondy umožňují vědcům sledovat, co se děje v bezprostředním okolí proteinů," řekl Damborský. Sonda se aktivuje laserem. Kvůli tomu vozí odborníci z Brna zkoumaný materiál do Prahy, protože v Brně vhodný laser není k dispozici. Výsledky měření pak zpracovávají pomocí výkonných počítačů.

Sledování molekul uvnitř buněk je několikátým úspěchem vědeckého týmu kolem Damborského. Už dříve skupina vyvinula například novou metodu likvidace bojového plynu yperitu a rakovinotvorné látky trichlorpropanu. Nebezpečné látky se šetrně rozloží pomocí upravených enzymů.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ