Brno usiluje o <span>technologický institut</span> světového formátu

Věda a technika
3. 3. 2009 16:46
Podaří-li se získat evropské peníze, měl by CEITEC stát v roce 2015.
Podaří-li se získat evropské peníze, měl by CEITEC stát v roce 2015.

Podaří-li se získat evropské peníze, měl by CEITEC stát v roce 2015.Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně se dohodly na dalším postupu při přípravě projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Cílem projektu je vytvořit špičkové podmínky a zázemí pro rozvoj výzkumu biotechnologií, biomedicíny, pokročilých materiálů a technologií.

O osudu projektu s rozpočtem 8,2 miliardy korun bude rozhodovat nejprve ministerstvo školství, konečné slovo bude mít Evropská komise. Na CEITECu se kromě Masarykovy univerzity (MU) a Vysokého učení technického (VUT) podílejí také Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno a některé brněnské ústavy Akademie věd ČR.

Rektoři MU a VUT dnes podepsali smlouvu, která stanoví Masarykovu univerzitu jako hlavního příjemce dotace. Žádost o miliardové dotace z evropských fondů podá v září letošního roku. Novou organizační strukturu projektu si vyžádala pravidla pro čerpání dotací z evropského operačního programu Věda a výzkum pro inovace.

"Stávající společnost s ručením omezeným splnila svůj úkol dostat CEITEC mezi šestici nejlépe připravených projektů pro finální hodnocení. Nemůže být ale příjemcem dotace, proto jsme po zvážení několika variant dospěli k tomu, že předkladatelem bude Masarykova univerzita. Vysoké učení technické v Brně bude hlavním partnerem," řekl dnes na tiskové konferenci rektor MU Petr Fiala.

Ministerstvo školství v minulém roce vybralo CEITEC mezi šest velkých vědeckých projektů, které mají největší šanci evropské prostředky získat. Pokud dá vláda a Evropská komise projektu zelenou, mohly by stavební práce začít v příštím roce. Dokončení se předpokládá v roce 2015.

ČTĚTE TAKÉ: Akademie věd se pře s MŠMT o rozdělení evropských peněz

O dalších projektech usilujících o finance z evropského operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace čtěte ZDE (laser ELI) a ZDE (rozhovor s předsedou Akamemie věd Václavem Pačesem o brněnském synchrotronu CESLAB, který se mezi šestici ministerstvem doporučených projektů nedostal).

Foto: CEITEC

Autor: ČTK

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ